Co trzeba wiedzieć o polisach na życie?

Polisy na życie razem z ubezpieczeniami komunikacyjnymi (OC, AC), są najpopularniejszym produktem ubezpieczeniowym w Polsce. Ze względu na specyficzny przedmiot ochrony, takie ubezpieczenia podlegają szczególnym regulacjom prawnym (np. dotyczącym wypowiadania umowy).

Życie i zdrowie jest zupełnie innym przedmiotem ochrony niż na przykład samochód lub mieszkanie. Dlatego obowiązujące przepisy przewidują specjalne zasady, które dotyczą ubezpieczeń na życie. Takie regulacje można znaleźć przede wszystkim w kodeksie cywilnym.

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, ubezpieczający może w dowolnym momencie wypowiedzieć umowę ubezpieczenia na życie (patrz art. 830 § 1 KC). Warunkiem jest zachowanie terminu wypowiedzenia określonego w umowie lub ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Jeżeli taki termin nie został ustalony umownie, to klient zakładu ubezpieczeń może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym. Firma oferująca ubezpieczenia na życie, nie posiada takich samych uprawnień, jeżeli chodzi o możliwość wypowiadania umowy. Ubezpieczyciel może zrezygnować z udzielania ochrony tylko wtedy, gdy szczegółowe przepisy przyznają mu takie uprawnienie (art. 830 § 3 KC). Identyczna zasada dotyczy również zmian ogólnych warunków ubezpieczenia na życie, w trakcie trwania ochrony (zobacz art. 830 § 4 KC).

Posiadacz ubezpieczenia na życie jest też chroniony przez inny przepis kodeksu cywilnego. Według artykułu 834 KC, ubezpieczyciel po trzech latach od zawarcia umowy, nie może już podnieść zarzutu, że podano nieprawdziwe informacje (przykład: ubezpieczony zataił swoją chorobę serca). Ten trzyletni termin liczony do dnia wypadku, może zostać skrócony na podstawie umowy lub ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU).

Nadmiernie nie można skracać innego terminu, który został przewidziany w kodeksie cywilnym. Zgodnie z artykułem 833 KC, samobójstwo osoby ubezpieczonej na życie nie zwalnia ubezpieczyciela z odpowiedzialności, jeżeli nastąpiło przynajmniej dwa lata po zawarciu umowy ubezpieczenia. Na podstawie umowy lub OWU można skrócić ten dwuletni termin, ale nie bardziej niż do 6 miesięcy.

 

porównywarka Ubea.pl