Co zrobić z zakupionym złotem inwestycyjnym?

Zainteresowanie inwestycjami w fizyczne złoto wciąż rośnie. W 2011 roku szacuje się, że Polacy kupili aż 3 tony tego kruszcu w postaci sztabek i monet bulionowych, co stanowi wzrost o 50% od roku 2010. Rok 2012 prawdopodobnie przyniesie kolejny skokowy wzrost sprzedaży. Największymi zaletami inwestycji w złoto jest brak obłożenia go podatkiem VAT, a także wysoka płynność. Jednak co zrobić z zakupionym złotem inwestycyjnym?

W zależności od wielkości poniesionej inwestycji i ryzyka, na jakie jesteśmy w stanie się zgodzić, na rynku krajowym mamy dostęp do kilku możliwości na przechowywanie naszej fizycznej inwestycji jaką jest złoto.

Domowe zacisze

Kupując złoto o mniejszej gramaturze, można przyjąć drobne ryzyko i przechowywać je na własną rękę w zaciszu domowym. Pozostaje kwestia osobistego wewnętrznego spokoju i zastanowienia się nad bezpieczeństwem tego rozwiązania przy większych gramaturach, wartych odpowiednio więcej.

Na rynku dostępne są domowe sejfy, które na pewno poprawią bezpieczeństwo przechowywania złota na własną rękę. Znajdziemy wiele firm oferujących domowe rozwiązania  sejfowe. Również dostawcy złota mają w swoich ofertach tego typu wyposażenie – Przykładowo mały sejf gabinetowy o wadze 88 kg w najprostszym modelu to koszt zaczynający się już od około 3,5 tys. zł. Podobnej wielkości sejf pancerny, znacznie bezpieczniejszy, o wadze 325 kg to koszt około 4,5 tys zł. Wszystkie sejfy można wzbogacać o dodatkowe wyposażenie, poprawiające komfort i bezpieczeństwo korzystania z nich  na co dzień w warunkach domowych. – mówi Maciej Szepietowski, Doradca ds. inwestycji alternatywnych Mennicy Skarbowej.

Skrytka bankowa

Osoby, które nie czują się pewnie z przechowywaniem swoich kruszców inwestycyjnych w domu, mogą wybrać skrytkę lub kasetę bankową. Roczny koszt tej opcji kształtuje się pomiędzy 250-500zł. Niestety obecnie na rynku ciężko natrafić na wolne miejsce w bankowych skarbcach. Trzeba więc być przygotowanym na ustawienie się w kolejce oczekujących, a także konieczność zakupienia dodatkowych produktów bankowych jak, np. otwarcia rachunku bankowego lub założenia lokaty.

Platforma do obrotu złotem

Nowa platforma do obrotu złotem Giełda Mennicy to kolejny sposób na przechowywanie swojego kapitału w formie złotego kruszcu. Oddając złoto na przechowanie do Giełdy Mennicy, której operatorem jest  spółka zależna Grupy Mennice Krajowe S.A. notowanej na NewConnect , złoto jest księgowane w systemie, przez który w każdej chwili klient może odsprzedać swoje złoto i wypłacić pieniądze na swój rachunek bankowy. Zatem poza samym przechowywaniem klient ma zapewnioną możliwość szybkiego upłynnienia złota, po cenie którą sam ustali. Poza samym przechowywaniem klient dodatkowo może dokupić lub odsprzedać posiadane już fizyczne złoto – wszystko za pośrednictwem jednej platformy www.GieldaMennicy.pl

Dostawcy i ich oferty przechowywania

Również dostawcy złota mają w swoich ofertach możliwość odpłatnego korzystania ze swoich skarbców, w których ich klienci mogą przechowywać w depozycie zakupiony wcześniej towar. Koszt ustalany jest najczęściej procentowo od 0,5% do nawet 2,5% wartości przechowywanego metalu.

Inwestując w metale szlachetne warto zastanowić się, gdzie pozostawić swoją inwestycję biorąc pod uwagę nie tylko koszty, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort.

Źródło: Grupa Mennice Krajowe