Kryzys w 2008 r. powinien być mniej dotkliwy niż w 2001 r.
Czerpiąc ze swojej wiedzy na temat regulowania należności handlowych na świecie, Coface podkreśla różnice pomiędzy obecną sytuacją a kryzysem z 2001 r., kiedy to liczba przypadków nieuregulowanych należności wzrosła o 30%, tuż przed pęknięciem bańki spekulacyjnej, podczas gdy wzrost gospodarki światowej kształtował się na poziomie poniżej 2%.
W 2007 i 2008 r. to gospodarstwa domowe, a nie firmy, były i będą ofiarami nadmiernego zadłużenia. Przedsiębiorstwa nie znajdują się w centrum obecnego kryzysu. Jednakże wstrząs gospodarczy oraz utrudniony dostęp do finansowania mogą mieć również wpływ na firmy.
Pomimo dużo wolniejszego wzrostu gospodarczego na świecie, rynki wschodzące powinny osiągać dobre wyniki. Dziś są o wiele silniejsze niż jeszcze kilka lat temu, a ich rozwój w coraz większym stopniu napędzany jest przez popyt wewnętrzny, przy ogólnie stabilnej sytuacji finansowej. Udział rynków wschodzących w światowym PKB jest obecnie o wiele większy – wzrósł z 24% w 2001 r. do 34% w 2008 r. Podczas gdy udział Stanów Zjednoczonych w tym samym okresie zmalał z 32% do zaledwie 26%.
Nowa ocena otoczenia biznesowego w 155 krajach
Czyżby czynniki ryzyka związane z rynkami wschodzącymi na dobre zniknęły? Nie do końca. Za fasadą doskonałych wyników finansowych kryją się bowiem słabości w otoczeniu biznesowym, mające znaczący wpływ na ryzyko kredytowe. Aby je właściwie oszacować Coface stworzył nowy system ratingowy, obejmujący 155 krajów. System ten, nazwany BusinessEnvironment@rating stanowi uzupełnienie, znanego od lat, Country@ratings. Przyznawane oceny odzwierciedlają jakość otoczenia biznesowego w poszczególnych krajach.
Oceniając firmę i związane z nią ryzyko nieotrzymania płatności należy w równym stopniu brać pod uwagę to, czy księgi rachunkowe spółki wiernie oddają jej rzeczywistą sytuację finansową jak i informacje, czy system prawny w danym państwie może stanowić skuteczne i sprawiedliwe narzędzie w przypadkach nieuregulowania płatności. Dzięki nowemu systemowi ratingowemu Coface dzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem i dogłębną wiedzę z zakresu oceny otoczenia biznesowego w poszczególnych krajach.
System ocen otoczenia biznesowego BusinessEnvironment@rating, tak jak Country@ratings, posiada siedmiostopniową skalę: A1, A2, A3, A4, B, C i D, gdzie A1 oznacza najniższy, a D najwyższy poziom ryzyka.
Różnice między tymi dwoma systemami dobrze ilustruje przykład Chin. Ocena Country@rating dla tego kraju to A3. Oznacza ona akceptowalny poziom ryzyka nieregulowana przez spółki swoich zobowiązań. Jednakże ocena BusinessEnvironment@rating to zaledwie B, a więc o dwa poziomy niżej.
„Otoczenie biznesowe jest oczywiście uwzględniane wśród parametrów decydujących o ogólnej ocenie danego kraju”, wyjaśnia Yves Zlotowski, główny ekonomista Coface. „Możemy sobie zatem wyobrazić, że przy lepszym otoczeniu biznesowym w Chinach, ocena tego kraju mogłaby osiągnąć poziom niektórych państw wysokorozwiniętych”.
System BusinessEnviroment@rating został po raz pierwszy zaprezentowany na światowej konferencji Coface Country Risk w Paryżu. Jej polska edycja odbędzie się 22 kwietnia 2008 r. w Warszawie Poświęcona będzie możliwościom inwestycyjnym i eksportowym na dynamicznie rozwijających się rynkach świata.
Oceny w obu systemach wraz z opisem sytuacji makroekonomicznej poszczególnych krajów oraz branż światowej gospodarki udostępniane są przez Coface na stronie www.trading-safely.com