Commercial Union wyróżnione przez miesięcznik Investment & Pensions Europe

Nagroda została wręczona podczas uroczystej gali w Paryżu, w której uczestniczyło kilkuset przedstawicieli branży z całej Europy oraz komisarz Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego i usług Charlie McCreevy. – Jesteśmy dumni z nagrody i jej uzasadnienia, w którym doceniono naszą wieloletnią pracę na rzecz rozwoju polskiego rynku kapitałowego – powiedział Piotr Szczepiórkowski, prezes Commercial Union PTE zarządzającego funduszem.

Miesięcznik Investment & Pensions Europe ukazuje się od 1997 roku i jest najpoważniejszym periodykiem w Europie zajmującym się funduszami emerytalnymi. Co roku przyznaje nagrody dla najlepszych funduszy w poszczególnych krajach Europy oraz w kategoriach tematycznych.

W uzasadnieniu decyzji o przyznaniu nagrody CU OFE międzynarodowe jury napisało m. in.: Na młodym rynku emerytalnym, który wciąż kształtuje swoją pozycję, pionierska praca CU jest siłą sprawczą ustanawiania standardów ładu korporacyjnego. CU przyjmuje aktywną postawę wobec spółek publicznych, w które inwestuje, zarówno zgłaszając wnioski na walnych zgromadzeniach, jak i publikując sposób głosowania. Fundusz w sposób zdecydowany popiera tych niezależnych członków rad nadzorczych, których poglądy są niekiedy kłopotliwe dla władz spółek, i nie waha się występować z odpowiednimi wnioskami gdy uważa, że zarząd spółki działał wbrew interesom spółki i jej akcjonariuszy. CU odgrywa również ważną rolę w tworzeniu nowych standardów ładu korporacyjnego, zarówno na forum Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, jak również publikując własne standardy.

CU PTE ogłosiło standardy ładu korporacyjnego w działalności inwestycyjnej 1 września 2005 roku, formalizując stosowane już wcześniej reguły postępowania. Rozszerzona wersja standardów obowiązuje od 2 listopada 2006 r. Na koniec 2005 r. CU OFE posiadało w portfelu akcje 55 spółek, a w 17 z nich udział funduszu w kapitale spółki przekraczał 5 proc. Rzetelne wykonywanie obowiązków akcjonariusza wymagało, tylko w pierwszej połowie br., udziału w 58 WZA (w całym 2005 roku w 64) i głosowania nad 1058 uchwałami. Racjonalne podejmowanie decyzji w wielu różnych, a niekiedy trudnych i kontrowersyjnych sprawach, wymaga nie tylko przestrzegania wewnętrznych procedur, ale również przemyślenia optymalnej strategii poszczególnych spółek i branż. W szczególnie konfliktowych sytuacjach aktywność w dziedzinie ładu korporacyjnego wymaga determinacji całej firmy zarządzającej funduszem w działaniach na rzecz interesu klientów. Uważamy jednak, że rzetelne wykonywanie praw akcjonariusza jest naszym obowiązkiem wobec klientów funduszu i przynosi wymierne, długoterminowe korzyści dzięki poprawie efektywności poszczególnych spółek i całego rynku kapitałowego – podkreśla Michał Szymański, członek zarządu, dyrektor inwestycyjny CU PTE.

Od początku reformy emerytalnej w 1999 r. CU OFE jest liderem rynku zarówno pod względem liczby klientów, jak i wartości aktywów. Fundusz obsługuje ponad 2,6 miliona klientów, a wartość aktywów przekroczyła w ubiegłym tygodniu 30 miliardów zł.