Czerwiec zakończyliśmy skumulowaną stopą zwrotu w portfelu akcyjnym na poziomie 3,12% oraz 2,50% w portfelu zrównoważonym.
PORTFEL AKCYJNY
PORTFEL ZRÓWNOWAŻONY
Czerwiec pogłębił majowe spadki
Wzrost indeksów od połowy miesiąca okazał się krótkoterminowym uniesieniem – w efekcie czerwiec zakończyliśmy spadkiem. Ostatnia dekada okazała się mierna i znaczna większość światowych indeksów poniosła dotkliwe straty. Jedną z najbardziej bolesnych był główny wyznacznik ruchów na światowych giełdach – amerykański S&P 500, który poraził ponad 5% spadkiem. Japoński indeks Nikkei 225 dotrzymując kroku obsunął się o 3,95%. Wśród „minusowych uderzeń” niemiecki DAX zaskoczył 0,02% wzrostem. Indeks ten na sesji w dniu 21.06 prawie wyrównał tegoroczny rekord notowań.
Rynki krajów z grupy Emerging Markets zachowały się podobnie do rynków krajów rozwiniętych – słaby początek miesiąca, wzrosty w dalszej części i dotkliwe spadki w ostatniej dekadzie. W rezultacie węgierski BUX zanotował 4,86% spadek, dłużny nie pozostał rosyjski RTS – 3,75% oraz brazylijska Bovespa – 3,35%. Jedynie Hang Seng odreagowujący dotkliwe starty wzrósł o 1,84%.
Na tle giełd światowych nasze indeksy nie zachwycały: WIG-20 spadł aż o 6,7%, WIG o 5,15% natomiast MWIG o 4%. O ile w okresach słabych nasze indeksy uczestniczyły w pełnym zakresie, to wzrostowa część miesiąca przeszła niezauważalnie. Sporym zaskoczeniem była widoczna słabość naszego rynku na tle niemieckiego Daxa. Przyczyn owej „słabości” można doszukiwać się w wyborach prezydenckich lub w ofercie Taurona. Jeśli teza ta jest prawdziwa to okres letni powinien sprzyjać mocniejszemu odreagowaniu giełdy.
Mimo zmniejszonego zaangażowania wartość portfeli akcyjnych zbliżyły się do wyników głównych indeksów. Znaczący wpływ na taki wynik miał spadek dwóch głównych spółek portfeli: BBI Zeneris i KOV-u. W przypadku pierwszej z nich przyczyną jest miesięczne opóźnienie w oddaniu flagowej inwestycji spółki – fabryki w SSE pod Wałczem.
W najbliższych tygodniach warto zwrócić uwagę na rozpoczynający się w lipcu sezon wyników spółek amerykańskich – z reguły prowokują one wzrosty. Charakter tych zwyżek wskaże nam koniunkturę na okres wakacyjny.
Źródło: Copernicus Securities