Coraz chętniej płacimy kartami. Przez koronawirusa. Wyniki badania

Obecnie 75% Polaków posiadających karty deklaruje, że płaci częściej kartą niż gotówką. Natomiast aż 40% posiadaczy kart płatniczych zmieniło swoje zwyczaje płatnicze z obawy przed koronawirusem – obecnie płaci rzadziej gotówką niż przy użyciu gotówki.

fot. Shutterstock

Aktualna sytuacja stanu epidemicznego, zagrożenie koronawirusem wpływa na zachowania konsumentów.  Profesor Dominika Maison z Wydziału Psychologii UW wraz z Forum Konsumentów sprawdziła jak wygląda w Polsce sytuacja płatności bezgotówkowej.

Zrealizowane wyniki badań pokazują, że obecnie 75% Polaków posiadających karty deklaruje, że płaci częściej kartą niż gotówką. Natomiast aż 40% posiadaczy kart płatniczych zmieniło swoje zwyczaje płatnicze z obawy przed koronawirusem – obecnie płaci rzadziej gotówką niż przy użyciu gotówki. ,,Intensywniejsze przejście na płacenie bezgotówkowe widzimy u osób najstarszych (powyżej 55 roku życia), czyli najbardziej zagrożonych zakażeniem, a równocześnie tych, u których dotychczas był największy wskaźnik dokonywania płatności gotówką” – zauważa prof. Dominika Maison z Wydziału Psychologii UW.

Zwiększyło się również korzystanie z płatności zbliżeniowych. Aż 32% posiadaczy kart płatniczych twierdzi, że obecnie częściej płaci w ten sposób i wynika to bezpośrednio z obawy przed zakażeniem. Zwiększenie częstotliwości płacenia kartami zbliżeniowymi widzimy w grupie najstarszej i tych, którzy najbardziej się boją zakażenia.

„Tym co obecnie motywuje do zmiany zwyczajów płatniczych w kierunku bezgotówkowych i bezkontaktowych jest przede wszystkim strach przed koronawirusem (bardziej niż sam wiek). Największą zmianę zachowań widzimy u tych, którzy najbardziej boją się wirusa. W tej grupie aż 58% twierdzi, że zwiększyło częstotliwość używania karty płatniczej i 48% częściej niż dwa tygodnie temu wybiera płatności zbliżeniowe. Jak widać strach przed zakażeniem najbardziej motywuje do zmiany zachowań, bardziej niż sam wiek”- podkreśla prof. Dominika Maison z Wydziału Psychologii UW.

Według opracowania Narodowego Banku Polskiego ze stycznia 2020 r: Porównanie wybranych elementów polskiego systemu płatniczego z systemami innych krajów Unii Europejskiej za 2018 rok, widać, że w Polsce w dalszym ciągu dokonywanych jest, za pomocą kart płatniczych, średnio mniej płatności niż w krajach  Unii Europejskiej, ale różnice w tym zakresie z roku na rok ulegają zmniejszeniu. Co istotne tempo wzrostu liczby takich płatności jest jednym z wyższych w Unii Europejskiej. Polska zajęła w roku 2018 szóste miejsce. Liczba transakcji bezgotówkowych wzrosła najwięcej, w Rumunii, w Grecji i na Węgrzech.

„Wzrost transakcji bezgotówkowych w Polsce może wynikać z rosnącej popularności płatności bezgotówkowych kartami z funkcją zbliżeniową, poczuciem bezpieczeństwa realizowanych płatności bez gotówki, ale też większym zainteresowaniem przyjmowania tej formy płatności w sklepach, punktach usługowych. Wysoki poziom płatności bezgotówkowych w aktualnej sytuacji może utrzymać się i trwale zmienić zachowania konsumentów w kierunku zastępowania gotówki kartą płatniczą. Jak pokazują wyniki badań nadal w Polsce 15% dorosłych Polaków płaci tylko gotówką”- komentuje Agnieszka Plencler, prezes Forum Konsumentów.

Źródło: Fundacja Forum Konsumentów