Coraz ciekawsze osiedla w ofercie deweloperów

Konkurencja pomiędzy deweloperami sprawia, że coraz częściej przygotowują oni projekty niestandardowe – wyłamujące się z ram nieruchomości mają większe szanse na znalezienie nabywców niż przeciętne, ginące w tłumie innych.


W wielu miastach Polski można już kupić mieszkanie na osiedlu w stylu skandynawskim, śródziemnomorskim, nawiązujące do branży kinowej lub przygotowane pod potrzeby osób starszych. Home Broker podaje przykłady takich inwestycji, ale trzeba zaznaczyć, że to zaledwie wycinek całości, bo firmy projektujące i realizujące osiedla są coraz bardziej kreatywne.

W pobliżu wrocławskiej starówki, przy ul. Jedności Narodowej wyróżniać się będzie inwestycja przygotowana przez firmę Instrem. To dwa budynki mieszkalne, które zastąpiły działające od 1945 r. do lat 90-tych kino Pionier. Deweloper pozostawił jednak historyczną nazwę, a klimatem inwestycji nawiązał do przeszłości miejsca. Elewacja frontowa ma przypominać taśmę filmową, a do kształtu dawnego kina nawiązuje układ budynków.

Japońskie ogrody są w modzie

Zupełnie inne doznania oferują zlokalizowane w Krakowie Apartamenty Sowiniec (deweloper Wawel Service). Wyróżniają je ogrody w stylu japońskim, które będą przynależeć do mieszkań na parterze. Każdy będzie miał małą fontannę lub wodospad, bo woda jest nieodłącznym elementem japońskich ogrodów. Dla osób prowadzących zdrowy tryb życia zachętą będzie bez wątpienia fakt, że wiele mieszkań ma pomieszczenie przeznaczone na domową siłownię lub odnowę biologiczną. Dodatkowo, w cenie mieszkania kupujący dostaną projekt wnętrza. Japoński ogród będzie też atrakcją zlokalizowanego w pobliżu służewieckich torów wyścigów konnych osiedla Sakura (z japońskiego „kwiat wiśni”). Ogród będzie utworzony na wewnętrznym dziedzińcu i będzie miał ponad 4 tys. mkw. powierzchni.

Ale charakter osiedla nie musi wiązać się z luksusem. Na warszawskich Włochach powstaje Miasteczko Rubikon – osiedle składające się głównie z tzw. mikroapartamentów, czyli niewielkich mieszkań o powierzchni około 20 mkw. Łącznie w inwestycji mają być 242 mieszkania jedno- i dwupokojowe o powierzchni od 17 do 49 mkw. Każde z balkonem lub tarasem i możliwością ciekawej aranżacji, co ma nawiązywać to Nowego Jorku, gdzie narodziła się idea niewielkich mieszkań.

Eko osiedle na Włochach

Na zupełnie inny pomysł wpadła firma Edificio, która na warszawskich Włochach wybudowała jeden z pierwszych w Polsce wielorodzinnych budynków pasywnych. Mieszkania mają m.in. rekuperatory do wymiany powietrza, trzyszybowe szczelne okna, pompę ciepła i ogrzewanie podłogowe. Według dewelopera będzie to oznaczać co najmniej ośmiokrotne obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Inwestycja składa się z sześciu mieszkań, każde po około 100 mkw. Lokale mają balkony i ogródki, a na dachu budynku będą tarasy.

W stronę rzeki

Wrocławscy deweloperzy coraz częściej spoglądają na Odrę i mają pomysły na zagospodarowanie jej nabrzeża. Jednym z ciekawiej realizowanych idei jest Olimpia Port dewelopera Archicom. Inwestycja przypomina krajobraz takich miast jak Zurych, gdzie na całej długości rzeki Limmat są mieszkania.

Na popularności zyskują w ostatnich latach osiedla realizowane w klimacie skandynawskim. To inwestycje oparte na prostocie, z dominującą bielą i wieloma elementami z drewna. Przykładem może być budowane w Lublinie Miasteczko Wikana. Będzie to kompleks kilkunastu budynków, wśród których znajdą się m.in. apartamentowiec z czterema mieszkaniami, szeregowce i bloki wielorodzinne. Na skandynawską realizację postawiła też firma Ekolan, która w południowej części Gdańska planuje osiedle Talosi, co po fińsku znaczy „twój dom”.

Ekolan wcześniej zrealizował inny ciekawy projekt – muzycznego osiedla Audiopolis. Gdzie cztery budynki noszą nazwy pochodzące od gatunków muzycznych (Blues, Rock, Soul i Jazz), a w ich wykonaniu wyraźnie widać nawiązanie do danego stylu.

Jednym z ciekawszych pomysłów na osiedle jakie znalazł Home Broker, jest budowane w Gliwicach osiedle dla seniorów. Mieszkania będą miały ułatwienia dla niepełnosprawnych, na osiedlu znajdzie się stołówka z zapleczem dla cateringu oraz zakład rehabilitacyjny. „Centrum 50+” ma obejmować dwa budynki mieszkalne po kilkadziesiąt lokali każdy.

Marcin Krasoń, Home Broker