Coraz dłuższa lista nierzetelnych dłużników

Większość gmin ma problemy z egzekwowaniem zobowiązań, jednak, jak przyznają eksperci, sytuacja w poszczególnych jednostkach może być różna. Marcin Będzieszak z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego przyznaje, że mimo iż nie ma jeszcze danych z wykonania budżetów jednostek za cały 2009 rok, należy spodziewać się wykonania zbliżonego do tego sprzed roku (a więc powyżej 200 mln zł – przyp. red.).

Gminy mogą zwiększyć skuteczność poboru podatków, informując podatników o zaległościach. Najpowszechniejszą formą egzekwowania należności przez gminy jest korzystanie z usług komornika, a następnie bezpośredni kontakt z dłużnikiem, kontakt listowny i telefoniczny. Jak przyznaje Marcin Będzieszak, skuteczna może okazać się działalność edukacyjna, tj. przypominanie o konieczności zapłaty podatków.

Szansą dla samorządów może być również projekt nowej ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych, co w niedługim czasie z pewnością pomogłoby gminom odzyskiwać większość należności zarówno podatkowych jak i innych opłat.

Więcej w „Dzienniku Gazecie Prawnej” w artykule Łukasza Zalewskiego „Gminy są bezradne wobec dłużników podatkowych”.