Coraz więcej Polaków nie stać na lekarza

36% Polaków zrezygnowało w ostatnim roku z wizyty u lekarza z powodu niedostatku środków w domowym budżecie. Taka sytuacja zdarzała się u nas sześć razy częściej niż w Czechach, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii.

Sytuacja w służbie zdrowia jest niepokojąca w szerszym kontekście: tylko 17 proc. polskich pacjentów pozytywnie ocenia organizację krajowego systemu opieki zdrowotnej, wynika z dorocznego badania Cercle Sante i Europ Assistance „Healthcare in Europe and in the USA”. To, w parze z Włochami (29% pozytywnych opinii), stawia nas w gronie krajów o najmniejszym stopniu zadowolenia z działania narodowej służby zdrowia. Na przeciwnym końcu stawki stoją: Austria (86% pozytywnych głosów) i Wielka Brytania (72%).

Jednym z czynników wpływającym na tak niskie noty wystawiane służbie zdrowia może być brak zaufania do lekarzy. Postrzegani w świecie jako dobrzy specjaliści, cieszą się ograniczonym zaufaniem Polaków, zupełnie inaczej, niż ma to miejsce w Czechach, Austrii czy Wielkiej Brytanii.

Ten i inne czynniki spowodowały, że aż 36% Polaków w ostatnim roku zrezygnowało lub odłożyło w czasie wizytę u lekarza z powodów finansowych. To mało zadowalający rekord w gronie europejskich krajów poddanych dorocznemu badaniu Cercle Sante i Europ Assistance. Podobny ruch wykonać musiało 29% francuskich pacjentów. W krajach takich, jak Czechy, Wielka Brytania, Szwecja czy Hiszpania ten odsetek sięga zaledwie kilku procent.

Według Barometru, w ciągu ostatnich trzech lat odsetek tych, których nie stać na wizytę u lekarza wzrósł niemal trzykrotnie (13% w 2009 roku). Nie stać nas przede wszystkim na usługi świadczone przez dentystów i okulistów, a także na zakup lekarstw.


Wiele wskazuje na to, że najbliższe lata nie przyniosą polskim pacjentom pożądanego spokoju. W kontekście nadchodzących lat najbardziej obawiają się oni o:

Tegoroczna, piąta już edycja badania* Europ Assistance i Cercle Sante Societe nt. opieki zdrowotnej w Europie i Stanach Zjednoczonych dowodzi, że opinie na temat służby zdrowia są na przestrzeni lat stabilne i że trudno stymulować poprawę nastrojów społecznych.

* Badaniu poddano 5500 gospodarstw domowych w 9 krajach Europy i Stanach Zjednoczonych.

Źródło: Bankier.pl