Coraz więcej przypadków skimmingu?

Policja udostepniła nam dane statystyczne dotyczące przestępstw na klientach banków w I kwartale 2016 roku. Do bazy wpisanych zostało 997 przestępstw o charakterze bankowym z czego 495 opisano jako skimming.

Skimming polega na kopiowaniu danych z karty płatniczej poprzez zamieszczenie na bankomacie dodatkowych nakładek. Dla porównania w całym 2015 roku tagiem „skimming” oznaczono tylko 189 przestępstw, a w 2014 roku 128. Na pierwszy rzut oka wygląda to na lawinowy wzrost skimmingu w I kw. 2016 roku. Niestety dane w policyjnej bazie nie są do końca precyzyjne. Wynika to z faktu, że przestępstwa o charakterze bankowym nie muszą być obligatoryjnie opisywane dodatkowymi znacznikami typu „skimming” czy „phishing”. Może to oznaczać, że dane o liczbie przypadków przestępstw kartowych z minionych laty są nieco zaniżone.

policja.pl

Niemniej jednak statystyki za I kwartał 2016 roku pokazują, że skimming jest cały czas dużym zagrożeniem dla klientów banków. W ciągu trzech miesięcy stwierdzono co najmniej 495 przestępstw o tym charakterze. Co więcej, liczba ta zawiera tylko przestępstwa stwierdzone – nie odzwierciedla natomiast liczby prowadzonych spraw. Wielokrotnie zdarza się, że podejrzany o popełnienie przestępstwa dopuścił się więcej niż jednego czynu karalnego, ale wciąż trwa dochodzenie.

W I kwartale 2016 roku spośród 997 przestępstw o charakterze bankowym tylko 30 opisano znacznikiem „phishing”. Dla porównania w ubiegłym roku było ich 119, co statystycznie daje też około 30 przestępstw na kwartał. Można więc wysnuć wniosek, że liczba stwierdzonych przypadków phishingu póki co utrzymuje się na zbliżonym do ubiegłorocznego poziomie.

Dane na temat skimmingu mogą wydawać się zaskakujące. Przede wszystkim dlatego, że dziś zdecydowana większość kart znajdujących się w naszych portfelach to karty EMV, czyli zabezpieczone chipem. Są to jednak plastiki hybrydowe, które posiadają także pasek magnetyczny. I to właśnie dane z tego paska są kopiowane i wysyłane za granicę. Tam przestępcy nanoszą je na  nową kartę i korzystają dokonują wypłat z bankomatów, które nie korzystają z EMV (np. w USA).