Credit Suisse najlepszym globalnym bankiem wg „Euromoney”

Brytyjski miesięcznik finansowy „Euromoney” przyznał Credit Suisse tytuł “Najlepszego Globalnego Banku” za jego osiągnięcia w 2010 roku. Ponadto Credit Suisse otrzymał wyróżnienie dla „Najlepszego Banku Inwestycyjnego w Europie Środkowo-Wschodniej”.

W uzasadnieniu werdyktu wydawcy magazynu „Euromoney” napisali, że dzięki skutecznej implementacji nowej strategii oraz wysokiej stopie zwrotu przy modelu biznesowym o niskim ryzyku, Credit Suisse jest obecnie najlepiej zarządzanym bankiem na świecie. Model biznesowy Credit Suisse jest, częściowo lub w całości, naśladowany przez inne banki. Poza tym liczby mówią same za siebie: w pierwszym kwartale br. Credit Suisse osiągnął współczynnik kapitału podstawowego na najwyższym w tej klasie poziomie 16,4 procent, najniższe w swojej grupie konkurencyjnej aktywa zrównoważonego ryzyka w wysokości 218 miliardów USD oraz najwyższą wśród globalnych banków rentowność kapitału własnego na poziomie 23,3 procent – czytamy w uzasadnieniu. Wśród innych atutów banku, wymienianych przez „Euromoney”, są m.in. silna pozycja kapitałowa, rating kredytowy oraz dobre wyniki w obszarze bankowości inwestycyjnej i prywatnej.

Jesteśmy zaszczyceni tym wyróżnieniem. Te nagrody uwzględniają nasze dotychczasowe wyniki, a my jesteśmy świadomi konieczności dalszej obserwacji branży bankowej i szybkiego reagowania na zmiany. Firmy, które chcą i są w stanie zmieniać swój sposób prowadzenia biznesu mają największą szansę na sukces, a nasze doświadczenie w relacjach z klientami oraz oparta na efektywności kapitałowej strategia pozwoli nam stawić czoła przyszłym wyzwaniom. Jesteśmy wdzięczni za nieustanne wsparcie naszych klientów, udziałowców i pracowników, bez których otrzymanie tych nagród nie byłoby możliwe – powiedział Brady W. Dougan, prezes Credit Suisse.

Uzasadniając przyznanie Credit Suisse tytułu „Najlepszy Bank Inwestycyjny na Rynkach Wschodzących”, wydawcy „Euromoney” podkreślali przede wszystkim siłę funkcjonującej w banku platformy rynków wschodzących. Szczególną uwagę zwrócili na Radę ds. Rynków Wschodzących utworzoną pod koniec 2009 roku, która ich zdaniem jest kluczowym czynnikiem wpływającym na wzajemną współpracę na wszystkich rynkach. Miesięcznik „Euromoney” docenił także mocną pozycję bankowości inwestycyjnej Credit Suisse na rynku fuzji i przejęć, dłużnych rynkach kapitałowych i rynkach kapitału akcyjnego. Zakres działalności Credit Suisse w obszarze rynków wschodzących został ponadto uhonorowany nagrodami regionalnymi, takimi jak: „Najlepszy Bank Inwestycyjny w Europie Środkowo-Wschodniej”, „Najlepszy Bank Inwestycyjny w Ameryce Łacińskiej” oraz „Najlepsza Instytucja ds. Fuzji i Przejęć na Bliskim Wschodzie”. Bank otrzymał również nagrody krajowe w Brazylii, Indonezji i Rosji.

W Szwajcarii Credit Suisse został uznany za „Najlepszy Szwajcarski Bank” już po raz czwarty z rzędu,
a dodatkowo otrzymał również nagrody dla „Najlepszej Instytucji Kredytowej w Szwajcarii” i „Najlepszej Instytucji ds. Fuzji i Przejęć w Szwajcarii”. W tych obszarach doceniono ciągły napływ nowych aktywów oraz coraz lepszą współpracę pomiędzy departamentami bankowości inwestycyjnej, bankowości prywatnej i zarządzania aktywami.

Źródło: Credit Suisse