CU: OFE odzwierciedlają zmiany na rynku pracy

Regularne wpływy składek na rachunki klientów powyżej 30. roku życia pozwalają postawić tezę o wysokiej stabilności zatrudnienia tej grupy wiekowej. Jednocześnie w każdym przekroju wiekowym, a w szczególności w grupie osób do 35. roku życia, zaobserwować można wyraźny wzrost liczby klientów, na których rachunki od pewnego momentu składki przestają wpływać. „Naszym zdaniem to odzwierciedlenie emigracji zarobkowej – obserwujemy rosnące zjawisko zaprzestania wpływu składek zusowskich w grupie osób, które po roku 2004 otrzymywały składki nieregularnie. Z drugiej strony obecna wielkość rynku pierwotnego OFE nie wskazuje na dramatyczny poziom emigracji młodych ludzi, lecz raczej na spadek bezrobocia i powstawanie nowych miejsc pracy w Polsce” – podkreśla Piotr Szczepiórkowski, prezes Commercial Union PTE.

Według oceny CU OFE, w grupie wiekowej między 25. a 37. rokiem życia odsetek osób, które są członkami jednego z OFE, wynosi między 81 a 89 proc.

W ciągu pierwszych trzech lat od momentu, gdy pierwsi uczestnicy funduszy emerytalnych zaczną wkraczać w wiek emerytalny, a więc w latach 2009-2011, uprawnienia do emerytur z drugiego filaru nabędzie nie więcej niż 3 tysiące klientek CU OFE.

Zwracają też uwagę dwie cechy funduszu Commercial Union: najniższy odsetek rachunków bez składki, potwierdzający najwyższą jakość akwizycji i obsługi klientów, oraz najwyższa wartość przeciętnego rachunku klienta OFE. To drugie osiągnięcie jest możliwe dzięki wysokiemu poziomowi lojalności klientów (długi czas oszczędzania w funduszu), regularności wpływu składek, ich ponadprzeciętnej wysokości, dobrym wynikom inwestycyjnym funduszu i niskiemu poziomowi opłat.

Od początku reformy emerytalnej CU OFE jest największym funduszem emerytalnym zarówno pod względem liczby klientów (obecnie ponad 2,7 miliona), jak i wartości aktywów (ponad 37 miliardów zł). Zarówno w majowym, jak i sierpniowym transferze, CU OFE osiągnął bardzo dobre wyniki: swoje aktywa emerytalne powierzyło mu najwięcej spośród osób zmieniających fundusz (ponad 18,5 tys. osób w maju i ponad 21,4 tys. osób w sierpniu).