CU PTE chce być liderem w realizacji standardów ładu korporacyjnego

Ogłoszenie Standardów ładu korporacyjnego CU PTE, które weszły w życie od 1 września 2005 r., było podsumowaniem wcześniejszej pracy koncepcyjnej oraz praktyki działania na rynku kapitałowym. Dokument składa się on z ośmiu rozdziałów, w których opisano sposób wykonywania prawa głosu z akcji spółek giełdowych znajdujących się w portfelu CU OFE. Rozdziały dotyczą m. in. praw i równego traktowania akcjonariuszy; ujawniania informacji i przejrzystości rynku; władz spółek publicznych i sposobu wynagradzania osób w nich zasiadających. Dzisiaj po raz pierwszy publikujemy kompletne zestawienie sposobu głosowania na WZA spółek w całym ubiegłym roku. Dążymy do tego, aby systematycznie realizować i popularyzować standardy ładu korporacyjnego, zarówno podejmując decyzje jako akcjonariusz, jak również aktywnie uczestnicząc w publicznej debacie na ten temat. Stosowanie tych standardów jest w najlepiej pojętym interesie ponad 2,5 miliona naszych klientów – podkreśla Piotr Szczepiórkowski, prezes Commercial Union PTE.

Realizacja standardów ładu nakłada poważne obowiązki na CU PTE, biorąc pod uwagę skalę inwestycji w akcje (łącznie ponad 7 mld zł i przekroczenie poziomu 5 proc. głosów na WZA 17 spółek według stanu na koniec 2005 r.). W ubiegłym roku głosowaliśmy na 64 WZA, co wymagało dużego zaangażowania w proces analizy proponowanych uchwał i podejmowania decyzji. Uchwały dotyczyły wielu zagadnień – akceptacji sprawozdań finansowych, kwitowania osób zasiadających w organach spółek, wyborów członków rad nadzorczych, nowych emisji akcji czy też programów opcyjnych dla kluczowych menedżerów i pracowników. Standardy ładu stosujemy w każdej sytuacji – wyjaśnia Michał Szymański, członek zarządu, dyrektor inwestycyjny CU PTE.

Od początku reformy emerytalnej w 1999 r. CU OFE jest największym funduszem emerytalnym zarówno pod względem liczby klientów (2 570 551 osób na koniec lutego 2006 r.), jak i wartości aktywów (ponad 25 miliardów zł).