CV bez ziewania

Niezależnie od tego, jaka jest praca Twoich marzeń, warto starać się o nią z pomysłem. Kręci Cię robotyka? Skonstruuj robota, który posługując się długopisem napisze Twoje CV. Chcesz być cukiernikiem? Napisz swoje CV na torcie. Chcesz tworzyć murale? Stwórz swoje CV sprayem na ścianie. Masz problem z dostarczeniem robota, tortu lub ściany do miejsca pracy? Wyślij filmik na którym prezentujesz swoje dzieło!


Miej serce dla rekrutera


Poszukiwania pracy zwykle są bardzo męczące. Roznoszenie i rozsyłanie dokumentów, rozmowy kwalifikacyjne, przeglądanie gazet oraz portali w poszukiwaniu odpowiedniej oferty Ale spójrzmy na sprawę oczami kogoś, kto siedzi po drugiej stronie biurka. Stos papierów grubości książki telefonicznej, na każdym inna twarz, kilka słów i zadanie: wybrać kogoś odpowiedniego. Żmudna, nudna, wyczerpująca praca – mówi Paweł Rusek z portalu MediaCV.pl Jaką ulgę musi zatem przynieść inna, ciekawsza forma życiorysu?

Kreatywność” to nie słowo na papierze


Bardzo wiele osób tworząc klasyczne CV używa słowa „kreatywny”. Rekruterowi może być trudno w to uwierzyć, gdy sam dokument jest identyczny jak setki innych. Chcesz by potencjalny pracodawca uwierzył, że jesteś punktualny? Nie spóźniaj się na rozmowę kwalifikacyjną. Chcesz by uwierzył, że jesteś kreatywny? Nie dawaj mu CV opracowanego na podstawie szablonu znalezionego w Internecie. Wykaż się!­ – radzi specjalista z MediaCV.pl Ciekawym pomysłem jest dopasowanie formy CV do stanowiska o które się staramy. Na przykład, aplikując do pracy w redakcji, stworzyć imitację pierwszej strony w gazecie. Albo zapisać życiorys tak, by wyglądał jak napisany w języku C++ program, gdy ubiegamy się o posadę informatyka. Najważniejsze, to mieć pomysł!

Widowisko typu światło i dźwięk


Coraz większą popularnością cieszy się CV w formie pliku wideo. Na filmiku można zaprezentować właściwie wszystko, czego zapragniemy– ­kontynuuje Paweł Rusek –Na przykład możemy pokazać siebie przy pracy, a także dać pracodawcy pojęcie na temat naszej aparycji, tego jak mówimy, jak się uśmiechamy – to szczególnie ważne w przypadku poszukiwania zatrudnienia w zawodzie, w którym szczególnie istotne są kontakty face-to-face. Ale równie dobrze możemy stworzyć animację trójwymiarową albo poklatkową. Dlaczego nie?– dodaje. Curriculum Vitae w postaci fabularyzowanego filmu krótkometrażowego? Ambitny i ciekawy pomysł!

Papier przyjmie wszystko


Przedstawiając niestandardowe CV nie tylko mamy „przewagę zaskoczenia” i dajemy dowód swojej kreatywności, ale przede wszystkim otrzymujemy szansę pokazania, że naprawdę coś umiemy. Częstym problemem pracodawców są CV, których treść nie zgadza się z rzeczywistością. Niektórzy tworząc dokument wpisują umiejętności, których tak naprawdę nie posiadają, licząc na to, że „jak mnie już przyjmą, to szybko się tego nauczę”. Niestety, nie zawsze jest to możliwe i prowadzi do napięć między niezadowolonym pracodawcą, a nowym pracownikiem. Natomiast CV w postaci gotowego produktu, czy filmu wideo, na którym prezentuje się wprawę w wykonywaniu danej czynności, znacznie lepiej świadczą o umiejętnościach. Mając wybór, pracodawca zapewne wybierze kogoś, kto już wcześniej zaprezentował swoje umiejętności.

Szybko, szybko, zanim się przyzwyczają!


Nic nie może być nowinką przez zbyt długi czas. Ktoś, kto raz wpadł na dobry pomysł i sądzi, że wystarczy mu on na resztę życia, zapewne bardzo się zawiedzie ­– mówi Paweł Rusek. Za jakiś czas sterta papierów może zostać zastąpiona potwornie długą listą wideo CV do obejrzenia, wtedy znów pojawi się pole do popisu dla kreatywnych. Ale póki co, ta forma prezentowania swojej osoby jest świeża i atrakcyjna zarówno dla pracodawców, jak i szukających pracy­– podsumowuje.

MediaCV.pl