Czas na renegocjację umowy prywatyzacyjnej?

Dziennik pisze, że podczas dzisiejszego spotkania prawdopodobnie będzie omawiana kwestia aneksu do umowy prywatyzacyjnej, która zdaniem polskiego rządu została złamana przez włoskiego inwestora. Dotychczas był to sztandarowy argument przeciw fuzji banków. Bez renegocjowania umowy trudno będzie osiągnąć jakikolwiek kompromis. Analitycy twierdzą, że nagła zmiana stanowiska bez wytargowania konkretnych ustępstw ze strony Włochów jest niemożliwa.

Ponadto negocjacje dotyczyć będą zwolnień pracowników, które mogą nastąpić po połączeniu obydwu banków oraz zakresu fuzji, czyli sprzedaży przez UniCredito części aktywów Banku BPH. – W grę wchodzą różne warianty, sprzedaż portfela kredytów walutowych Banku BPH, sprzedaż BPH TFI lub części oddziałów banku, które i tak musiałyby zostać zamknięte – mówi Dariusz Górski, analityk DB Securities. Trudniej będzie wynegocjować ograniczenie zwolnień pracowników, ponieważ z punktu widzenia UniCredito zmniejszyłoby to korzyści płynące z planowanej fuzji.

Jak zapowiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz, rozmowy dotyczące fuzji banków Pekao i BPH mają zakończyć się przed 5 kwietnia. W tym dniu KNB będzie po raz kolejny rozpatrywać wniosek UniCredito o zgodę na wykonywanie głów z akcji Banku BPH.