Zajrzyjmy do publikacji „Sekrety samodoskonalenia mistrzów” z HBR z lutego 2010. Co wynika z doświadczeń Grahama Jonesa, psychologa sportu i współzałożyciela firmy konsultingowej LANE4, która z pomocą światowej klasy sportowców przekazuje menedżerom spostrzeżenia i dobre praktyki płynące z osiągania sukcesów w sporcie?
Naucz się działać pod presją i właściwie wykorzystywać presję
- Nie pozwól rozproszyć swojego skupienia na drodze do mistrzostwa. Nie pozwól, by zwycięstwa czy porażki Twoich rywali odwracały uwagę od obranego celu
- Kontroluj właściwie swoje zaangażowanie, wyłączając się od czasu do czasu. Pomoże Ci w tym druga pasja – da szansę na „złapanie drugiego oddechu” i „naładowanie akumulatorów”.
Patrz długoterminowo
- Koncentracja na długoterminowych celach i ambicjach pozwala się łatwiej pozbierać po przegranej mającej miejsce „tu i teraz”
- Skrupulatnie planuj krótkoterminowe cele. Utrzymuj dzięki nim właściwe napięcie psychiczne i motywację. Jednocześnie realizacja celów krótkoterminowych da poczucie bieżącego sukcesu. Sportowcy przygotowujący się do igrzysk olimpijskich biorą co roku udział w mistrzostwach świata. Jednocześnie, walcząc o wynik olimpijski, opracowują konkretne cele krótkoterminowe w każdym z obszarów mających wpływ na wynik (siła, wytrzymałość, odżywianie itd.).
Wykorzystaj konkurencję
- Trenuj z ludźmi, którzy zmuszą Cię do najcięższej pracy. W wielu dziedzinach sportu powszechną praktyką są wspólne treningi dwóch wybitnych zawodników tej samej dyscypliny z różnych krajów. Jeśli chcesz rozwijać najlepszych ze swojego zespołu, zaaranżuj sytuacje, w których najlepsi będą dopingować się nawzajem do osiągania wyników, których nigdy by nie osiągnęli, gdyby pracowali tylko z osobami mniej wymagającymi i mniej utalentowanymi.
- Podobnie działa mechanizm, który na WYMIATACZACH.PL opisaliśmy we wpisie „Walka o rynek: wybierz sobie właściwego wroga”.
Stwarzaj siebie na nowo
- Nie zadowalaj się dotychczas osiągniętym mistrzostwem; stawiaj sobie nowe wymagania i wyzwania
- Postaw na otrzymywanie natychmiastowej informacji zwrotnej
- Zadbaj o to, by otrzymywana informacja zwrotna była użyteczna i konstruktywna.
Świętuj sukcesy i zwycięstwa
- Pamiętaj, że istotnym elementem świętowania sukcesów jest analiza i zrozumienie czynników, które doprowadziły do zwycięstwa
- Ucz się oceniać co i dlaczego wyjątkowo sie udało
- Afirmowanie własnego zwycięstwa pomaga w zmotywowaniu się do osiągnięcia jeszcze ambitniejszych celów. Pamiętaj, że w świętowaniu zwycięstw chodzi o to, by osiągnąć kolejny cel.
Źródło: Wymiatacze.pl