Czego nie wiesz o dolarze?

Jedną z najgorzej zabezpieczonych walut jest dolar amerykański. Niezmienny od lat wygląd pieniądza kusi przestępców do jego podrabiania. Dzięki Bankier.pl dowiesz się, jakie są podstawowe zabezpieczenia amerykańskiej waluty.

Historia dolara zaczęła się w roku 1861, kiedy to powstał pierwszy banknot amerykański. W obiegu dolary są dostępne w nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100. W przeszłości emitowane były również banknoty o wyższych nominałach – 500$, 1 000$, 5 000$, 10 000$ a także 100 000$. Zazwyczaj te banknoty używane były w przypadku dużych operacji finansowych.

Dolary drukowane są na papierze, którego skład stanowi w około 75 procentach bawełna i w około 25 procentach len. Dokładny skład papieru nie jest jednak do końca znany. Ponieważ banknoty funkcjonują w obiegu krótko (żywotność nominału 1$ wynosi ok. 2 lat), ze względu na duży koszt produkcji banknot o najniższym nominale ma w przyszłości zostać zastąpiony monetą 1$.

Na przedniej stronie banknotu znajduje się m.in. zapis cyfrowy nominału, podpis Skarbnika, nazwa państwa, pieczęć Skarbu USA (zielona), seria, a także nitka zabezpieczająca (od 1990 r.) i mikrodruk dookoła portretu (również od 1990 r.). Na każdym nominale banknotu widnieje także portret ważnej osobistości:

-1$ – George Washington
-2$ – Thomas Jefferson
-5$ – Abraham Lincoln
-10$ – Alexander Hamilton
-20$ – Andrew Jackson
-50$ – Ulysses Grant
-100$ – Benjamin Franklin

Druga strona banknotów przedstawia kolejno:

-1$ – Wielka Pieczęć Skarbu USA
-2$ – Podpisanie Deklaracji Niepodległości
-5$ – Pomnik Abrahama Lincolna
-10$ – Budynek Ministra Skarbu
-20$ – Biały Dom
-50$ – Budynek Kongresu
-100$ – Ratusz Filadelfii

Na przykładzie banknotu 100$ możemy wyróżnić następujące zabezpieczenia:

-Koncentryczny druk cienkoliniowy – to bardzo cienkie linie wydrukowane za portretem Benjamina Franklina i za Ratuszem Filadelfii.

-Znak wodny – widoczny z obu stron banknotu, przedstawiający portret B. Franklina.

-Farba zmienna optycznie – cyfra nominału 100-dolarowego umieszczona w prawym dolnym rogu na przedniej stronie zmienia kolor z zielonego na czarny.

-Mikrodruk – w lewym dolnym rogu możemy zobaczyć napis „USA 100”, zaś w klapie marynarki Benjamina Franklina znajduje się napis „United States of America”.

-Nitka zabezpieczająca – wpuszczona pionowo w papier nitka polimerowa widoczna jest po lewej stronie portretu (patrząc z przodu).


W 2011 roku mają się pojawić nowe banknoty studolarowe. Banknot ma być lepiej zabezpieczony, zmiany dotyczą także strony. Szef Fed-u Ben Bernanke uspokaja, że będące obecnie w obiegu studolarówki wciąż będą ważne.

Jeśli natrafimy na fałszywy banknot, należy zgłosić się do najbliższej jednostki policji. Aby dokładnie sprawdzić autentyczność pieniądza, warto również podejść do banku i poprosić o jego sprawdzenie np. za pomocą testerów do banknotów. Jeśli okaże się, że posiadamy falsyfikat, policja lub bank mają obowiązek zatrzymać banknot za pokwitowaniem. Kolejnym krokiem będzie przekazanie falsyfikatu do ekspertyzy do NBP. W przypadku, gdy banknot jednak okaże się prawdziwy, zostanie zwrócony jego posiadaczowi. Jeśli jednak odpowiedź banku centralnego będzie określała banknot jako falsyfikat, zostanie on zatrzymany bez prawa zwrotu jego równowartości. Trzeba także pamiętać, ze świadome wprowadzenie pieniędzy do obiegu jest przestępstwem.

Źródło: Bankier.pl