Czerwiec przyniósł odwrócenie nastrojów na rynku funduszy inwestycyjnych

Po maju, który upłynął pod znakiem spadków na większości parkietów, czerwiec przyniósł odwrócenie nastrojów. Inwestorów podbudowały między innymi wyniki wyborów parlamentarnych i prezydenckich w Grecji oraz Francji, a także decyzja ministrów finansów strefy euro w sprawie przyznania Hiszpanii 100-miliardowej linii kredytowej.

WIG zarobił w czerwcu blisko +8%, francuski CAC40 +6%, DAX tylko +2,4% (ale od początku roku prawie +18%). Równie dobrze radziły sobie spółki amerykańskie (S&P500 zarobił +4%) i japońskie (Nikkei225 wypracował +5,4% w ostatnim miesiącu, a od stycznia blisko +20%). Czerwiec był równie dobrym miesiącem dla rynku papierów dłużnych. IROS wzrósł o +1,18%, najwięcej od lutego, a to przełożyło się na bardzo dobre wyniki funduszy inwestujących w obligacje skarbowe.


 

W czerwcu, z blisko 600 funduszy, dodatnią stopę zwrotu osiągnęło ponad 80%. W horyzoncie 6-miesięcznym było ich nawet 85%. Najwięcej można było zarobić na funduszach inwestujących w regionie Środkowej i Wschodniej Europy, w szczególności w Turcji (Arka BZ WBK Akcji Tureckich +12%, Investors Turcja +10,9%, Quercus Bałkany i Turcja +9,3%). Dobrze było też na rodzimym rynku. Wszystkie fundusze akcji polskich uniwersalnych zanotowały w czerwcu dodatnią stopę zwrotu, a średni wynik wyniósł +5,9%. Wynik lepszy od WIGu zanotowały tylko trzy fundusze: Pioneer Akcji Aktywnej Alokacji +8,9%, Skarbiec Akcji +8,7% i Investor Akcji Dużych Spółek FIO +8,1%. Od początku roku najlepiej radzi sobie Copernicus Akcji Dywidendowych (+23,9%). W czerwcu, spółki o małej i średniej kapitalizacji radziły sobie słabiej niż duże spółki (mWIG40 zarobił +2,4%, a sWIG80 +2,5%). W takich warunkach fundusze akcji małych i średnich spółek osiągnęły nieco niższe stopy zwrotu niż fundusze akcji polskich uniwersalnych (średnia to +3,0%), ale i tak wszystkie zakończyły miesiąc na plusie. Najwięcej zyskał fundusz Millennium Dynamicznych Spółek +3,7%, najmniej Investor Top 25 Małych Spółek FIO +1,3%.

 

Bardzo dobre wyniki, choć w większości przypadków niższe od IROSu (+1,18%),  zanotowały fundusze polskie papierów dłużnych, przy czym uniwersalne zarobiły średnio +0,9%, a papierów skarbowych +1,0%. Stopy zwrotu, jakie osiągnęły w ostatnim półroczu fundusze dłużne polskie papierów skarbowych to najlepszy wynik na rynku od 3,5 lat. Od początku roku zyskały na wartości średnio +4,2%. Najwięcej w grupie w tym czasie zyskał fundusz Ipopema Obligacji +6,1% , natomiast w czerwcu najlepszy wynik osiągnął Skarbiec Obligacji Instrumentów Dłużnych +1,9%.

Słabsze wyniki zanotowały w ostatnim miesiącu fundusze gotówkowe i pieniężne (średnio +0,2%). Wyróżniły się Aviva Investors Papierów Nieskarbowych, który zyskał na wartości +0,9% i Copernicus Płynnościowy Plus +0,8%. Bardzo duży spadek, z powodu odpisu papierów PBG zanotowały fundusze UniWIBID (-2,4%) i UniKorona Pieniężny (-1,3%).

W skali całego miesiąca, najwyższe stopy zwrotu osiągnęły dwa fundusze Quercus TFI. Pierwszy z nich: Quercus Wheat lev, którego celem jest odwzorowanie dwukrotności dziennej zmiany ceny pszenicy zarobił +27,4%, a Quercus lev inwestujący w kontrakty terminowe (w długą pozycją) na indeks WIG20 nieco mniej +22,2%.

Źródło: Analizy Online