Czy banki będą zmuszone do odbierania sobie klientów?

Z badań PBS wynika, że dynamika wzrostu wskaźnika ubankowienia Polaków zdecydowanie wyhamowała – konto w banku posiada obecnie 77% osób w wieku 18+, odsetek ten nie zmienił się od 2009 roku (1).

W drugiej połowie poprzedniej dekady obserwowaliśmy stały, wyraźny wzrost wskaźnika ubankowienia Polaków. Wyniki badań publikowanych przez Narodowy Bank Polski wskazują, że w 2006 r. z usług bankowych korzystała niespełna połowa Polaków, podczas gdy w roku 2009 ubankowieni stanowili już ¾ populacji dorosłych obywateli. Jak wygląda to dzisiaj?

Podstawa: reprezentatywna próba Polaków w wieku 18+, n=5391, badanie zrealizowane przez PBS w I połowie 2012 r.

W II kwartale bieżącego roku posiadanie konta bankowego deklaruje, podobnie jak w roku ubiegłym (2), 77% dorosłych Polaków oraz niemal co dziesiąty przedstawiciel młodzieży w wieku 15-17 lat. Deklaracje te potwierdzają się w rzeczywistości. Szacuje się, że na rynku funkcjonuje ok. 26 mln rachunków (3). W Polsce mieszka ponad 31 mln dorosłych Polaków – gdyby każdy miał jeden rachunek, wskaźnik ubankowienia wynosiłby ponad 80%. Część z nas, szczególnie osoby w wieku 25-39 lat, posiada więcej niż jedno konto, co tłumaczy nieco niższy odsetek Polaków korzystających z rachunku bankowego.

Jak pokazują badania z poprzednich lat, większość „nieubankowionych” nie czuje potrzeby korzystania z usług banków lub też woli tradycyjną gotówkę. Dotyczy to głównie najstarszych osób. Zdecydowane zwolnienie dynamiki wskaźnika ubankowienia w poszczególnych grupach wiekowych może oznaczać, że do większości osób, które mogłyby skusić się na otwarcie rachunku, banki już dotarły. Nie oznacza to jednak zbliżającego się zatrzymania wzrostu rynku. W najmłodszych grupach korzystanie z usług oferowanych przez instytucje finansowe jest popularne, a te, starzejąc się, będą wpływać na powolną zmianę proporcji ubankowienia. Ponadto, coraz częstszym zjawiskiem jest posiadanie konta w kilku bankach. Choć często wynika to po prostu z wymagań danego produktu finansowego (np. kredyt w innym banku).

Więcej wyników na www.pbs.pl

(1) m.in. wyniki badań publikowane przez NBP, MoneyTrack

(2)na podstawie wyników badania zrealizowane przez PBS we współpracy z Pulsem Biznesu na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 15+ w pierwszej połowie 2011 r., wyniki badania zostały opublikowane w artykule, który ukazał się w „Pulsie Biznesu” 26 kwietnia 2011, Nr 80 [3349].

(3)szacunki na podstawie danych zebranych z banków, publikowane przez prnews.pl

Źródło: PBS