Choć ETF, czyli fundusze indeksowe naśladujące ruch innych instrumentów bazowych uchodzą w świecie inwestorów za relatywnie bezpieczną alternatywę, często dokładaną do portfela inwestycyjnego jako równoważnia dla agresywnych instrumentów, to warto mieć świadomość, że jest to, podobnie jak inne instrumenty finansowe, aktywa obarczone pewnym ryzykiem. Jakie ryzyka wiążą się z inwestycją w ETFy?
Ryzyko emitenta
Przede wszystkim zaczniemy od ryzyka delistingu. Fundusze ETF oferowane przez brokera Saxo są notowane na jednej z ponad 30 światowych giełd. Znajdziemy tam więc instrumenty notowane na giełdach amerykańskich, azjatyckich, a także europejskich, w tym te notowane na giełdzie papierów wartościowych. Na ten moment w ofercie brokera otrzymujemy dostęp do ponad 5500 funduszy ETF. Od czasu do czasu zdarza się jednak sytuacja, że dany fundusz ETF z różnych powodów zaprzestaje działalności, i nie przestaje być już więcej notowany na giełdzie, a co za tym idzie, nie jest także dostępny w ofercie brokera.
Czy to oznacza, że inwestorzy z jednostkami uczestnictwa w tym funduszu tracą swój kapitał? Na szczęście nie. Emitent danego funduszu indeksowego odkupuje jednostki uczestnictwa o wartości na dzień zamknięcia funduszu. Jedyne więc ryzyko polega na tym, że będziemy zmuszeni zrealizować pozycję stratną na funduszu, gdy akurat w dniu jego zamknięcia znaleźliśmy się pod kreską.
Ryzyko rynkowe
Kolejne, bardziej naturalne, biorąc pod uwagę specyfikę inwestycji ryzyko, to tradycyjne ryzyko rynkowe. Jak dobrze wiadomo, fundusze ETF to fundusze, których mechanika polega na naśladowaniu ruchów cenowych konkretnego aktywa, czy to indeks giełdowy, surowiec czy kryptowaluta. A zatem jeśli sytuacja gospodarcza będzie niesprzyjająca, a indeks giełdowy zanotuje prawdziwy krach, nasz Fundusz ETF zachowa się dokładnie tak samo, a my staniemy przed ryzykiem utraty zainwestowanego kapitału. Oczywiście każdy inwestor powinien być docelowo przygotowany na taki scenariusz, jednak wciąż wiele osób myśli, że ETF to bezpieczna alternatywa. Niestety, jak w przypadku innych instrumentów notowanych na giełdzie, tak samo ETF to produkt, który może notować straty.
Ryzyko walutowe
Ryzyko walutowe jest bezpośrednio związane z chęcią inwestycji w te fundusze indeksowe, które naśladują zagraniczne indeksy giełdowe. Mowa tu na przykład o niemieckim DAX. Zmiana wartości kursu waluty może zatem mieć pozytywny, ale także i negatywny wpływ na daną inwestycję. Jeśli zatem inwestujemy w konkretny fundusz inwestycyjny u brokera, którego inwestycje rozpoczynamy w polskich złotówkach, waluta ta pod wpływem różnych sytuacji może umacniać się lub osłabiać w stosunku do bazowej waluty, w jakiej denominowany jest konkretny indeks giełdowy.