Czy można poręczyć poręczenie?

Istnieje możliwość skorzystania z dwóch rodzajów re-poręczeń. Pierwszy z nich to re-poręczenia transakcji. W tym przypadku fundusz poręczeniowy tworzy portfel poręczeń, który BGK obejmuje re-poręczeniem do 50 proc. każdego z nich. Drugi to re-poręcznia płynności, w którym to BGK poręcza do 100 proc. wartości wszystkich aktywnych poręczeń w czasie obowiązywania re-poręczenia. Odpowiedzialność banku występuje jedynie w przypadku utraty płynności finansowej przez fundusz. Re-poręczenie można uzyskać do kwoty 10 mln zł, jednak nie może ono przewyższyć kapitału zakładowego funduszu.

Fundusz poręczeniowy, który ubiega się o re-poręczenie ze środków KFPK powinien spełnić kilka wymogów. Działalność takiego funduszu musi być prowadzona na rzecz mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Nie może działać w celu osiągnięcia zysku, a jego kapitał musi być lokowany w bezpiecznych i płynnych instrumentach finansowych. Fundusz oprócz działalności w formie spółki kapitałowej powinien wykazywać zaangażowanie w poręczenia w wysokości co najmniej 150 proc. kapitału zakładowego. Działalność funduszu może przyjąć formę funduszu lokalnego na obszarze mniejszym niż województwo lub funduszu regionalnego na obszarze jednego województwa.

Wniosek o re-poręczenie musi zostać złożony w Centrali BGK wraz z wszystkimi wymaganymi dokumentami. Podstawą podjęcia decyzji o udzieleniu re-poręczenia jest dokonanie przez BGK oceny działalności funduszu poręczeniowego oraz jego sytuacji ekonomiczno-finansowej. Szczegółowe wymagania dotyczące re-poręczeń znajdują się w regulaminie dostępnym na stronie BGK www.bgk.com.pl.