Czy nowelizacja prawa bankowego będzie na czas?

Według nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej”, nowelizacja prawa bankowego umożliwiałaby innym instytucjom, które mają zagranicznych właścicieli, a działają w Polsce, wydzielenie ze swojego majątku najlepszych aktywów i przenoszenie ich np. na otwierane oddziały spółki matki. A tych polski nadzór bankowy nie może szczegółowo kontrolować.

Stały komitet Rady Ministrów nie zarekomendował pozytywnie nowelizacji i nie przesłał jej pod obrady rządu. Komitet poprosił, żeby minister skarbu wspólnie z ministrem finansów ustalili, jakie skutki dla sektora bankowego będzie miała ta nowelizacja.

Porozumienie polskiego rządu z UniCredit zakłada, że Bank BPH zostanie podzielony. Część banku zostanie wchłonięta przez Pekao. Reszta, w tym centrala i 200 placówek, zostanie sprzedana. Warunkiem jest znowelizowanie prawa bankowego do 19 października. Jeśli Sejm do tego czasu nie zaakceptuje nowelizacji to Pekao i BPH się połączą. Dopiero z tej instytucji zostanie wydzielona część BPH, która zostanie wystawiona na sprzedaż.