Czy polisę turystyczną można kupić, będąc już na wakacjach?

Długo oczekiwany wakacyjny urlop wiąże się z wieloma czynnościami, które trzeba wykonać przed wyjazdem. Czasami w natłoku tych spraw zapomina się, o rzeczach, które w tym momencie mogą się wydawać drugorzędne. Jedną z nich może być polisa turystyczna. Czy da się ją kupić już po wyjeździe?

Tylko w Chorwacji w ubiegłym roku firma Mondial Assistance udzieliła Polakom pomocy o łącznej wartości liczonej w milionach złotych. Chorwacja to jeden z najchętniej odwiedzanych latem przez Polaków krajów. W badaniach przed poprzednim sezonem wskazywany był jako najpopularniejsza destynacja.

– Chorwacja to rzeczywiście bardzo popularny wśród Polaków kraj wakacyjny, co przekłada się na ilość zgłoszeń z prośbą o pomoc. W tamtym roku, podobniej jak w latach ubiegłych, łączny koszt pomocy Polakom, którzy o nią poprosili w ramach ubezpieczenia turystycznego, sięgał kilku milionów złotych. 95% kosztów wygenerowane zostało w trakcie miesięcy „urlopowych” – od czerwca do września. Najczęściej chodziło o pomoc medyczną, która stanowi niemal 90% wszystkich zgłoszeń do naszego Centrum Operacyjnego – wylicza Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

Jak widać nawet w tak spokojnym i bezpiecznym kraju, jak Chorwacja zdarzają się medyczne dolegliwości, za które (jeśli nie obejmuje ich karta EKUZ) trzeba zapłacić samodzielnie lub skorzystać z posiadanej polisy.

Choć to dane lidera rynku, to liczba spraw, jakie obsłużyli wszyscy ubezpieczyciele jest znacznie wyższa. Powinno to odświeżać pamięć i nawet jeśli kupno wakacyjnej polisy nie jest na pierwszym miejscu na liście rzeczy „do zrobienia” przed wyjazdem, to nie powinno z tej listy całkowicie spadać.

 

Polisa kupiona w hotelowym pokoju


Obecnie nie ma przeciwskazań, aby polisę turystyczną kupić, będąc już za granicą podczas urlopu. Takie zabezpieczenie jest tak samo ważne i gwarantuje identyczną ochronę jak ta sama polisa kupiona w kraju.

– W dobie smartfonów i tabletów kupno ubezpieczenia on-line, za pomocą tych urządzeń jest już dostępne na wielu stronach. Szczególnie dotyczy to właśnie polis turystycznych. Proces zakupowy w całości odbywa się on-line i składa się z kilku prostych kroków. Po zaksięgowaniu płatności polisa jest przesyłana na podany adres e-mail. Nie pytamy, gdzie znajduje się kupujący polisę i czy już jest na wakacjach – mówi Piotr Ruszowski z Mondial Assistance.

Kupić polisę za granicą można też telefonicznie. Wystarczy zostawić swój numer telefonu w odpowiednim formularzu. Oddzwaniająca osoba przechodzi przez procedurę zakupu, może też doradzić przy wyborze opcji i parametrów polisy. Płatność i przesłanie wystawionej polisy odbywa się podobnie jak przy zakupie przez Internet, choć taka operacja może zająć nieco więcej czasu.

Kupując polisę on-line np. z hotelowego pokoju trzeba jednak zwrócić uwagę na karencję, czyli okres jaki musi upłynąć pomiędzy momentem zakupu, a początkiem ochrony. U większości ubezpieczycieli ten okres trwa maksymalnie kilka dni (3-5), choć można znaleźć oferty z jednodniową karencją. Takich ofert warto szukać, jeśli o zapewnieniu ochrony przypomnieliśmy sobie nie „za pięć 12”, a kilka minut po. Zatem kupując polisę pierwszego dnia pobytu np. w Turcji, ważną ochronę możemy mieć już następnego dnia rano, wychodząc na plażę. 

Mondial Assistance