„Akcjonariusze, którym nie podoba się plan integracji, są związani m.in. z włoskimi lokalnymi politykami. Ci obawiają się, że nowa struktura organizacyjna sprawi, że znikną m.in. rady dyrektorów spółek córek UniCreditu. Dodatkowo Fondazione Cariverona, jeden z wiodących akcjonariuszy UniCreditu, chce powołać w banku dyrektora generalnego. Profumo jest obecnie prezesem banku i sprawuje też rolę dyrektora generalnego. Powołanie dyrektora generalnego znaczyłoby dla niego ograniczenie jego władzy w grupie.” donosi dziennik.
„Alessandro Profumo jest jednym z najbardziej znanych bankowców w Europie. UniCredit przekształcił z lokalnej instytucji w największy bank w naszej części Europy. Włosi sprawują kontrolę m.in. nad Pekao. Profumo zbudował potęgę UniCreditu poprzez przejęcia. Od 2005 r. na UniCredit skierowane były oczy wszystkich europejskich finansistów. Włosi przejmowali niemiecki bank HVB i umacniali pozycję na Starym Kontynencie.” informuje „Rz”.
UniCredit jest międzynarodowym bankiem europejskim. Obsługuje ponad 28 mln klientów w 19 krajach. Obecnie bank posiada 7 tys. oddziałów i zatrudnia 140 tysięcy osób. Należą do niego jedne z największych banków działających w Polsce, Bułgarii, Chorwacji, Bośni, Turcji, Słowacji, Serbii, Rumunii i Czechach.
Więcej w „Rzeczpospolitej” w artykule Elizy Więcław „Konflikt szefa UniCreditu z akcjonariuszami”.