Dane GUS dotyczące budownictwa w I połowie 2011

Wczoraj Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące budownictwa na za okres I połowę 2011 roku.

Trzeci rok z rzędu utrzymuje się tendencja spadkowa liczby oddawanych do użytkowania mieszkań w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku. Spadek ten jest coraz głębszy, porównując ten rok do 2010 i 2009.

Ujemna dynamika liczby oddawanych mieszkań jest przede wszystkim wynikiem zamrożenia wielu inwestycji w III i IV kwartałach 2009 r. Dotyczy to głównie budownictwa deweloperskiego, które najboleśniej odczuło spadek popytu na mieszkania właśnie w 2009 r., reagując wstrzymaniem nowych projektów.

Największy przyrost liczby oddanych mieszkań miał miejsce na słabo zurbanizowanych terenach woj. lubelskiego (ponad 26 proc,), świętokrzyskiego (16 proc.) i podkarpackiego (14 proc.), gdzie dominują inwestorzy indywidualni na terenach wiejskich.

“Nawis mieszkaniowy” jeśli chodzi o lokale deweloperskie sięga w skali kraju 32 tys. Mieszkań, w największych aglomeracjach jest to od 2-4 tysięcy gotowych nie sprzedanych lokali.

Ale na rynku deweloperskim – wg danych GUS po 6 miesiącach – są też oznaki ożywienia. Świadczy o tym liczba wydanych zezwoleń na budowę. Ich liczba sięgnęła 35,2 tys. Lokali tj. o 23,6 proc. więcej niż w 2010 r.

Źródło: CEE Property Group Sp. z o.o.