Polska komisarz – Danuta Hübner – odpowiedzialna w KE za sprawy związane z polityką regionalną – wzywa europejskie regiony do inwestowania w sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Środki na ten cel będzie można pozyskać z programów przewidzianych w ramach polityki spójności – dodaje pani komisarz. Programy operacyjne realizowane w ramach polityki spójności, z udziałem m.in. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności, są jednym z najważniejszych instrumentów polityki gospodarczej Unii. To one w dużej mierze przyczyniają się do powstawania nowych miejsc pracy i dają zatrudnienie obywatelom Unii, którzy często pochodzą z odległych jej zakątków.
Z ostatnich informacji – jakie przekazała z Brukseli Danuta Hübner – wynika, że Unia przekaże dalsze środki na tworzenie nowych przedsiębiorstw, w tym szczególnie małych i średnich, oraz promowanie zatrudnienia. Łącznie ma być to kwota około 27 mld euro, która będzie wydatkowana w ramach realizacji polityki spójności na okres programowania 2007 – 2013.
Nie jest bynajmniej przypadkiem, że tego typu wsparcie kierowane jest właśnie do sektora MSP. Odgrywa on bowiem kluczową rolę w rozwoju regionów i jest ich swoistego rodzaju „motorem napędowym”. Ponadto, małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią 99 proc. wszystkich przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie UE.
Zdaniem Hübner to polityka spójności – oraz środki które są przekazywane na jej realizację – przyczyniają się do większego dobrobytu i intensywniejszego wzrostu miejsc pracy, w tym i zatrudnienia, w różnych regionach Europy. W ramach bowiem polityki spójności wspierane są różnego rodzaju działania i inicjatywy na rzecz rozwoju sektora MSP, i to zarówno te o charakterze krajowym, jak i regionalnym. Wśród tego typu działań można wyróżnić, zadania związane z:
– poprawą infrastruktury gospodarczej;
– rozwojem różnych form wsparcia dla MSP, w tym: szkolenia i kształcenia zawodowe dla pracowników;
– poprawą dostępu do wysoko zaawansowanych technologii informatycznych oraz szersze ich stosowanie;
– lepszym dostępem do środków finansowych, dzięki inicjatywie JEREMIE: „Wspólne europejskie zasoby dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw”;
– promowaniem szeroko rozumianej współpracy sektora MSP ze środowiskiem naukowym, instytucjami badawczo – rozwojowymi, władzami lokalnymi i szczebla centralnego;
– tworzeniem ośrodków innowacji np. klastrów, parków technologicznych itp.;
– promowaniem przedsiębiorczości, innowacji oraz samozatrudnienia.
Polska – do czego zachęca komisarz Hübner – powinna zaangażować się w realizację i przygotowanie programów, które pozwoliłyby jej na pozyskanie odpowiednich środków z unijnej kasy i tym samym przyczyniłyby się do poprawy sytuacji w obrębie sektora MSP, szczególnie w biedniejszych regionach naszego kraju. Zdaniem Hübner pozyskanie środków nie powinno być dla nas żadnym problemem tym bardziej, że obok Finlandii czy Austrii, mamy w tym już pewne doświadczenia. Przykładem może być małe przedsiębiorstwo EMAG-Serwis z Katowic, które przy wykorzystaniu środków unijnych, mogło z powodzeniem zróżnicować swoją ofertę produktową w segmencie elektroniki i automatyki przemysłowej. Dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego właścicielom firmy udało się uruchomić linię produkcyjną do projektowania i montażu powierzchniowych wyrobów elektronicznych oraz centrum tokarskie, które dodatkowo zostało wyposażone w wysokiej klasy system informatyczny. To tylko jeden z wielu przykładów, jak w sposób efektywny i z korzyścią dla firmy, w tym jej właścicieli oraz pracowników, można wykorzystać możliwości wsparcia finansowego oferowanego przez Unię.