DB PBC – nowa oferta dla MSP. Wreszcie

Deutsche Bank PBC uruchamia dwa nowe rachunki: dbNET Biznes i db Firma Plus, dla przedsiębiorców najmniejszych, mniejszych oraz średnich. Pozostaje powiedzieć: czas najwyższy.

Nie każdy dzień rozpoczyna się od rewolucji w bankowości. I bardzo dobrze, bo w międzyczasie trafiają się okazje może mniej spektakularne niż finanse na facebooku czy nowe gadżety na smartfony, za to o wiele bardziej praktyczne. Jak na przykład uzupełnienie oferty o rachunki dla grupy standardowo już pomijanej przy części innowacji – sektora MSP. Deutsche Bank PBC uruchamia dwa nowe konta – internetowe dbNET Biznes dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz db Firma Plus dla małych i średnich przedsiębiorców. Bez fajerwerków, za to z dość interesującą ofertą dodatkową.

dbNET Biznes to „biznesowa” wersja dbNET znanego z bankowości detalicznej. Bank umożliwia spięcie rachunku prywatnego i firmowego w ramach jednego widoku e-bankowości – rozwiązanie znane chociażby z ING Banku Śląskiego – co ułatwia szybką ocenę ogólnego stanu skumulowanych prywatnych i „służbowych” finansów. Z badań instytutu Homo Homini wykonanych na zamówienie DB PBC wynika, że drobni przedsiębiorcy lubią skupiać finanse w jednej instytucji (ci więksi preferują dywersyfikację pomiędzy dwoma, trzema bankami). Ci, którzy dotychczas powierzali Deutsche Bankowi swoje prywatne oszczędności, lub przywiązani są do banku np. kredytem hipotecznym, mogą ulec pokusie przeniesienia firmowego konta pod niemieckie skrzydła. Bo oferta – cenowo – zachęca.

dbNET Biznes to zero złotych za prowadzenie rachunku. Zer jest więcej: za wypłaty w bankomatach, za przelewy internetowe i jeden zagraniczny SEPA w miesiącu, za 6 pierwszych miesięcy używania debetówki (do zniesienia późniejszej opłaty wystarczy jedna transakcja miesięcznie), za wpłaty podatków i należności do ZUSu. Także za wypłaty w placówkach banku, ale co najważniejsze – za wpłaty w okienku także. Niby nic, ale jeśli przypomnimy sobie akrobatykę BZ WBK – gdy wpłaty gotówkowe na konta osobiste zostały obłożone haraczem, bo przedsiębiorcy próbowali obchodzić w ten sposób koszt wpłat na rachunki firmowe – to można odnieść wrażenie postępu cywilizacyjnego. A wbrew wszystkiemu – obrót gotówkowy w MSP trzyma się nadal dość mocno.

Konto dbNET Biznes założymy zdalnie. I nie będzie do tego potrzebny stos zaświadczeń i kopii – składamy zamówienie na www.dbnetbiznes.pl i czekamy na wizytę kuriera z umową. Co w epoce centralnej ewidencji działalności gospodarczej ma sens, choć oczywiście formalności możemy też dopełnić w placówce banku.

Zdecydowanie pozytywnym akcentem jest rachunek oszczędnościowy db Oszczędna Firma ze specjalnym oprocentowaniem – 5% w skali roku to może nie ekstrawagancja, ale zawsze dobrze wiedzieć, że nadwyżki finansowe choć próbują przegonić inflację. A to przecież raczej górna granica – w tym momencie podobną ofertę ma Idea Bank czy FM Bank, a to nadal więcej niż niektóre firmowe lokaty.

Świetne dla e-sprzedawcy

Nowy rachunek to także bezpłatne assistance – infolinia medyczna, kadrowa czy prawna, a także możliwość zamówienia technika, który pomoże nam w przypadku awarii komputera, oprogramowania czy sprzętu biurowego – do 5 razy w ciągu roku. Ale rodzynkiem jest Pakiet Przedsiębiorczy: obecnie to 4 usługi, a bank zapowiada dodatkowe atrakcje. Obecnie będą to: bezpłatne 6 miesięcy korzystania z mini księgowości online w ramach faktura.deutschebank.pl, zniżki w ramach serwisu Paczkomaty.pl, preferencyjna stawka za założenie i prowadzenie sklepu internetowego sprzężonego z Facebookiem oraz rabaty związane z biletami lotniczymi. O ile ten ostatni element w dobie taniejących lotów dodatkowo zachęca do wyboru szybszej – i wygodniejszej metody podróży, pozostałe sprawdzą się w przypadku mniejszych i większych internetowych sklepów. Biorąc pod uwagę liczbę firm i przedsiębiorców działających chociażby na Allegro, rozwijanie oferty w stronę segmentu e-commerce może przynieść spore zainteresowanie.


 

Więksi mają drożej

Rachunek db Firma Plus nie jest już tak  tani – po pierwszym roku miesięczna opłata za prowadzenie to 9,99 zł. Przelewy internetowe i jeden wychodzący SEPA pozostają bezpłatne, także wypłaty z bankomatów nie są obciążane prowizją, a opłata za kartę debetową ulega anulowaniu przy jednej transakcji bezgotówkowej miesięcznie. W zamian firma otrzymuje dostęp do platformy db powerNET – poza podstawowymi funkcjonalnościami rozliczeniowymi zapewnia ona możliwość wymiany danych z aplikacjami księgowymi, operacje na paczkach przelewów, a także kontrolę nad kartami wykorzystywanymi przez pracowników czy zarządzanie wielopoziomowym zatwierdzaniem operacji i depozytami firmy. Słowem, mogło być gorzej, bo drożej – za niecałe 10 złotych otrzymujemy platformę administracyjną, która spokojnie pozwoli zająć się częścią finansów firmy.

MSP wraca do łask?

Przy wszystkich innowacyjnych fajerwerkach pytanie o MSP kończy się zazwyczaj krótką odpowiedzią: jeszcze nie teraz; nierzadko oferta dla małych przedsiębiorców wlecze się w długi ogonie za detalem. Deutsche Bank nowymi rachunkami nie rewolucjonizuje rynku, ale wspiera dobry trend bezpłatnej czy taniej, dobrej oferty dla przedsiębiorców. I bardzo dobrze, nie zapominajmy, że to właśnie ten sektor odpowiada za całkiem solidny segment naszego PKB. Z nowych kontdbNET Biznes  DB PBC z pewnością ucieszą się e-sprzedawcy (najbardziej ci, którzy z DB związali się już prywatnie), ale i nie tylko – w segmencie małych i średnich firm mobilność klientów pomiędzy bankami nie jest specjalnie wielka. Ale nowa oferta ma szansę zmotywować niektórych do przeniesienia firmowych finansów – w końcu wreszcie to dość proste.

Źródło: PR News