Fortis Bank przyjął do wiadomości decyzje Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Fortis holding. Rada Nadzorcza Fortis Banku zajmie się teraz oceną wyniku głosowania i jego wpływu na przygotowywane plany. Na podstawie tej oceny, w ścisłej współpracy z zainteresowanymi stronami, w stosownym czasie Fortis Bank przygotuje formalny komunikat w sprawie.
– W każdym wypadku, nie spodziewamy się, aby decyzje te miały wpływ na naszych klientów, skomentował na gorąco prezes (CEO) Fortis Banku Belgia Filip Dierckx. – Od końca ubiegłego roku, Rada Nadzorcza przygotowywała się do dzisiejszego głosowania, biorąc na siebie odpowiedzialność za miliony klientów, za 38 000 swoich pracowników oraz za akcjonariuszy. Dlatego nie ma wątpliwości, że nasi klienci mogą liczyć na niezakłóconą obsługę.
Fortis Bank kolejny raz podkreśla swoją stabilną pozycję: Fortis Bank obecnie jest w 99,93% własnością Skarbu Państwa Belgii poprzez należącą do niego spółkę inwestycyjną SFPI/FPIM. Skarb Państwa Luksemburg posiada 49,9% BGL, luksemburskiej spółki zależnej Fortis Banku.
Zgodnie z aktualizacją danych finansowych z dnia 22 stycznia 2009 r., współczynnik wypłacalności Fortis Banku poprawił się w ostatnich miesiącach. Oczekuje się, że na koniec 2008 r. wskaźnik funduszy podstawowych (Tier 1) Fortis Banku osiągnął 10%, co znacznie przekracza wymagane minimum.
Komentarz Prezesa Zarządu Fortis Banku Polska SA
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy grupy Fortis, obradujące w Brukseli 11 lutego br., wypowiedziało się negatywnie o sprzedaży większościowego pakietu akcji Fortis Banku Belgia państwu belgijskiemu. W związku z tym nierozstrzygnięta została również sprawa transakcji z BNP Paribas.
Formalnie jednak Fortis Bank Belgia jest wciąż własnością belgijskiego rządu. Tym samym stanowisko WZA pozostaje bez wpływu na działalność Fortis Banku Polska. Dla naszych klientów nie zmienia się nic. Fortis Bank Polska funkcjonuje jak dotychczas.
Alexander Paklons
Prezes Zarządu
Fortis Bank Polska SA
Źródło: Fortis Bank Polska