Deflacja cen żywności nieunikniona?

Zgodnie z projekcją inflacji NBP w 2010 r. średnioroczna dynamika cen żywności wyniesie -1,7% r/r. Realizacja tego scenariusza oznaczałaby, że po raz pierwszy od 2006 r. mielibyśmy do czynienia ze spadkiem cen w ujęciu rocznym w tej grupie towarów. W temacie tygodnia przeanalizowaliśmy możliwe przyczyny takiego scenariusza, oceniając czynniki ryzyka dla deflacji cen żywności w przyszłym roku.

Przeprowadzone badanie wzmacnia naszą ocenę przedstawioną w prognozie kwartalnej (por. INVESTrendy z 5.10.09), że spodziewana stabilizacja światowych cen żywności w przyszłym roku, oczekiwane przez nas umocnienie kursu złotego oraz tendencje na krajowym rynku mięsa doprowadzą do silnego wyhamowania wzrostu cen żywności w 2010 r. Jednak ze względu na empirycznie stwierdzoną sztywność detalicznych cen żywności w dół, zaprezentowany przez NBP scenariusz głębokiego spadku cen żywności w ujęciu rocznym w 2010 r. uznajemy za mało prawdopodobny.
 
Ponadto w INVESTrendach:

Treść komunikatu po posiedzeniu FED oraz wypowiedzi J. C. Tricheta po posiedzeniu EBC wskazują, że pierwszych podwyżek stóp procentowych w USA i w strefie euro można oczekiwać najwcześniej w II kw. 2010 r. Oznacza to, że w najbliższych miesiącach zmiany bieżącego i oczekiwanego dysparytetu krótkoterminowych stóp procentowych w USA i w strefie euro będą niewielkie, co stanowi wsparcie dla naszej prognozy kwartalnej przewidującej nieznaczny spadek kursu EURUSD do poziomu 1,44 na koniec II kw. 2010 r.
 
W nadchodzącym tygodniu kluczowe znaczenie dla notowań złotego będą miały ponownie zmiany na rynku EURUSD. Ubiegłotygodniowe mieszane dane makroekonomiczne z USA wskazują na możliwość konsolidacji na tym rynku. Tym samym najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla notowań złotego jest poruszanie się kursu EURPLN w szerokim przedziale wahań 4,20-4,33.
 
Najważniejsze wydarzenia w tym tygodniu:

W tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem za granicą będzie publikacja Eurostatu dotycząca produkcji przemysłowej w strefie euro we wrześniu, pozwalająca lepiej ocenić wpływ wygasających programów dopłat do zakupu nowych samochodów w największych krajach Unii oraz skalę ożywienia gospodarczego w strefie euro w III kw. br. Ewentualne wyraźne odchylenia produkcji od konsensusu mogą się przyczynić do podwyższonej zmienności kursu EURUSD.
 
W  kraju najważniejszym wydarzeniem będzie piątkowa publikacja danych o inflacji CPI w październiku. Opublikowany w ubiegłym tygodniu szacunek Ministerstwa Finansów (3,1% r/r) sygnalizuje znaczące prawdopodobieństwo odchylenia inflacji CPI w dół od konsensusu i naszej prognozy (3,2%), jednak taki poziom inflacji nie będzie miał naszym zdaniem istotnego wpływu na kurs złotego i ceny obligacji.

Jakub Borowski
Źródło: INVEST-BANK S.A.