Deutsche Bank mecenasem „Podroży do Azji”

„Mój mąż zawsze powtarza: po co wkładasz w to tyle wysiłku? Przecież i tak nikt cię nie słyszy“  – mówi Naoko Shimizu, skrzypaczka Orkiestry Filharmonikach Berlińskich, jeden z ponad 100 bohaterów filmu przedstawiającego tournèe orkiestry po Azji.

Dokument „Podroż do Azji” uznany przez dziennik „Die Welt” za jeden z najlepszych filmów muzycznych – już 27 listopada pojawi się w sprzedaży. Film jest dokumentem prezentującym podróż legendarnej orkiestry Filharmoników Berlińskich do krajów Dalekiego Wschodu. Mecenasem polskiej premiery DVD jest Deutsche Bank PBC.
 

Niezwykły dokument Thomasa Grube „W poszukiwaniu harmonii. Podróż do Azji” opowiada o odwiecznym rozdźwięku między indywidualnością a zespołem, o poszukiwaniu harmonii w zgodzie ze sobą i z innymi. Film stanowi zapis miesięcznej trasy koncertowej 126-osobowej orkiestry. W czasie występów zespół zagrał dla wielotysięcznej widowni w Pekinie, Seulu, Szanghaju, Hong Kongu, Taipei i Tokio. Muzycy wykonywali podczas koncertów: „Życie bohatera” Richard Straussa, „Asylę” Thomasa Adès  oraz „Eroikę” Ludwiga van Beethovena.
 

Dokument stanowi swoistą podróż przez różne emocje towarzyszące muzykom w trakcie występów: melancholię i radość, ale też samotność. Jest uniwersalną opowieścią o życiu, ukazującą różnice między ekspresją talentu indywidualnego a wartością zespołu. Jeszcze nigdy Filharmonicy Berlińscy nie dopuścili nikogo z zewnątrz tak blisko, jak reżysera Thomasa Grube.
 

To już drugi film tego twórcy, poświęcony Filharmonikom Berlińskim. Poprzedni obraz „Rytm to jest to“ ukazywał edukacyjny projekt orkiestry, mający na celu zachęcić dzieci z różnych środowisk społecznych do poznawania świata muzyki klasycznej. „Rytm to jest to “ zdobył 14 nagród festiwalowych i był prezentowany w kinach wielu europejskich krajów. W Polsce film ukazał się na DVD m.in. dzięki mecenatowi Deutsche Bank.

“W poszukiwaniu harmonii. Podróż do Azji” powtórzył sukces swojego poprzednika. Film miał swoją światową premierę podczas festiwalu Berlinale 2008. Był pokazywany na niemal 20 festiwalach na całym świecie i wszędzie zdobywał uznanie jurorów oraz publiczności. Tylko w Niemczech film obejrzało w kinach ponad 100 tys. osób. Obraz uzyskał wiele prestiżowych nagród, m.in.: został wyróżniony jako „Najlepszy dokument” na German Cinema Guild Award 2008, zdobył 2. Nagrodę (“Time of History”) podczas International Valladolid Film Festival 2008 oraz tytuł “Best of Fest” na International Palm Springs Film Festival 2009. Także krytycy nie szczędzili pochwał. Dziennik „Die Welt” pisał, że to „jeden z najlepszych filmów muzycznych”.
 

Za swoje innowacyjne podejście do muzyki Filharmonicy Berlińscy i jej dyrektor artystyczny – Sir Simon Rattle – zostali w 2007 roku mianowani ambasadorami UNICEF. Wyróżnienie to po raz pierwszy w swojej historii zostało przyznane nie konkretnej osobie, a całemu zespołowi artystycznemu.
 

W październiku 2009 zespół Filharmoników Berlińskich, doceniając niezwykły talent, a także innowacyjność Simona Rattle’a, ponownie wybrał go swoim dyrektorem artystycznym i przedłużył jego kontrakt do 2018 r.
 

We wrześniu 2009, między innymi dzięki staraniom Deutsche Bank, Filharmonicy Berlińscy zagrali w Polsce długo oczekiwany koncert. Ta jedna z najlepszych orkiestr na świecie zaprezentowała w Filharmonii Narodowej w Warszawie fascynujące interpretacje dzieł Szostakowicza oraz Beethovena, przyjęte przez publiczność piętnastominutową owacją na stojąco. Orkiestrę prowadził Sir Simon Rattle, zaś pierwszym koncertmistrzem był Polak, Daniel Stabrawa.
 

Koncert stanowił główną część programu Deutsche Bank Classic, poświęconego muzyce klasycznej oraz propagowaniu działalności Filharmoników Berlińskich.
 

Premiera filmu DVD „W poszukiwaniu harmonii. Podróż do Azji”, wydanego w Polsce m.in. dzięki zaangażowaniu wyłącznego mecenasa orkiestry – Deutsche Bank, realizowana jest również w ramach programu Deutsche Bank Classic. Przedsięwzięcie to zostało niedawno nominowane do tytułu „Wydarzenie Roku” w konkursie „SZTUKA CENNIEJSZA NIŻ ZŁOTO”, organizowanym przez Fundację COMMITMENT TO EUROPE arts & business pod patronatem Narodowego Banku Polskiego.
 

Dystrybutorem filmu „W poszukiwaniu harmonii. Podróż do Azji” jest Gutek Film.
 
 
Źródło: Deutsche Bank PBC