W skład produktu wchodzą 2 oferty:
– pierwsza oferta jest realizacją zawartego pomiędzy Deutsche Bank PBC S.A. a Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości „Porozumienia o współpracy we wdrażaniu działania 2.3 – Wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez inwestycje” i obejmuje kredyty udzielane przez Bank na realizację projektów inwestycyjnych w ramach działania 2.3* .
– druga obejmuje kredyty pomostowe udzielane na realizację pozostałych projektów obrotowych i inwestycyjnych z funduszy unijnych w wysokości wnioskowanej dotacji.
Kredyty udzielane są zarówno w PLN jak i w Euro. Minimalna kwota wynosi 25.000 zł. Maksymalna wysokość kredytu, w przypadku kredytu udzielanego w ramach Działania 2.3. – może przekraczać kwotę dotacji, jest uzależniona od potrzeb finansowych wnioskodawcy, jego zdolności kredytowej i wymaganych przez Bank wielkości wkładu własnego.
Termin obowiązywania kredytu ustalany jest indywidualnie na podstawie umowy o dotację przewidującą czasokres realizacji projektu oraz terminy konieczne na przekazanie dotacji przez PARP/RIF na spłatę kredytu.
Spłata kapitału następuje:
– jednorazowo z kwoty dotacji – dla kredytów udzielonych w kwocie równej lub niższej od kwoty dotacji,
– w terminach i kwotach ustalonych z klientem – w pozostałych przypadkach.
Odsetki od kredytu pobierane w miesięcznych terminach ustalonych w umowie z klientem.
Oprocentowanie zmienne oparte jest na stawce WIBOR/EURIBOR 1M/3M i negocjowanej marży (minimalna marża wynosi 1,5%).
Bank nie pobiera prowizji za złożenie wniosku.
Prowizja za udzielenie kredytu obliczana jest zgodnie z Tabelą opłat i prowizji.
Zabezpieczenie stanowią:
– cesja wierzytelności z umowy o udzielenie wsparcia
– weksel in blanco Kredytobiorcy
oraz w niektórych przypadkach także
– zabezpieczenia rzeczowe
„Przed przystąpieniem do Unii Europejskiej Polska otrzymywała w formie dotacji rocznie ok. 1 mld euro. Po 1 maja kwota ta wzrosła niemal czterokrotnie. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw warunkiem otrzymania wsparcia jest realizacja inwestycji ze środków własnych kredytobiorcy. Wypłata dotacji następuje dopiero po zakończeniu i rozliczeniu inwestycji. Warunek sfinansowania projektów inwestycyjnych z własnych środków jest trudny do spełnienia ze względu na brak wystarczającej wysokości kapitałów własnych w polskich firmach. Dodatkowo, w przypadku dotacji wyższych niż 125 000 PLN przedsiębiorcy są zobligowaniu do wepółfinansowania inwestycji kredytem inwestycyjnym” – mówi Leszek Niemycki, Wiceprezes Deutsche Bank PBC S.A.. – Dlatego też wdrożyliśmy do oferty kredyt pomostowy, który ma na celu ułatwić małym i średnim przedsiębiorstwom finansowanie projektów w ramach programów pomocowych .”
* Kredyty na realizację Działania 2.3. mogą być udzielane:
– jako kredyty pomostowe w wysokości wnioskowanej dotacji (dla Klientów dysponujących pełnym wkładem własnym wymaganym przez Instytucję Wdrażającą).
– jako kredyty pomostowo-komercyjne w wysokości przekraczającej wnioskowaną wysokość dotacji (dla Klientów, którzy nie dysponują pełnym wymaganym wkładem własnym).