Deutsche Bank stara się o kolejny certyfikat LEED

Kolejny oddział Deutsche Bank będzie ubiegać się o prestiżowy Certyfikat LEED w kategorii Commercial Interiors, potwierdzający zastosowanie ekologicznych rozwiązań. Projekt DB Green Branch TRIO, dotyczący Oddziału przy ul. Stawki 2A w Warszawie (budynek TRIO), został zarejestrowany w systemie certyfikacji 23 kwietnia 2010 r. Deutsche Bank uzyskał już jeden certyfikat LEED Gold dla placówki przy al. Jana Pawła II 19 w Warszawie.

System LEED (Leadership In Energy and Enviromental Design) powstał w 2000 r., by promować projektowanie, wykonanie i eksploatację budynków w sposób przyjazny środowisku i zdrowiu ludzi. Jest to obecnie najpopularniejszy i notujący największą liczbę zgłoszeń system na świecie. Klasyfikacja LEED ma cztery poziomy: Platinum, Gold, Silver oraz LEED Certified. O tym, który certyfikat zostanie przyznany decyduje liczba uzyskanych punktów.

Na całym świecie przyznano już ok 10 tys. certyfikatów. W Stanach Zjednoczonych ok. 10% budynków otrzymuje certyfikat LEED, w samej Kalifornii jest ich ok. 1900. W Polsce mamy zaledwie 3 obiekty z certyfikatem LEED, w tym tylko jeden LEED GOLD, który został 5 marca tego roku przyznany warszawskiej placówce Deutsche Bank, mieszczącej się przy al. Jana Pawła II 19. W kwietniu została zarejestrowana kolejna placówka przy ul. Stawki 2A (budynek TRIO). Certyfikacja tym razem odbędzie według systemu LEED v2009 również dla Commercial Interiors.

Do tej pory za wyznaczanie standardów i certyfikację LEED odpowiadała jednostkowo organizacja non-profit U.S. Green Building Council (Amerykańska Rada Zielonego Budownictwa). W drugiej połowie 2009 r. utworzono osobne ciało: GBCI (Green Building Certification Institute), które przejęło od USGBC funkcję certyfikacji projektów. USGBC nadal wyznacza standardy, ale GBCI zajmuje się sprawdzaniem, czy aplikujące projekty spełniają te wymagania.

Siedziba USGBC jest w Waszyngtonie, a GBCI w Nowym Jorku, przy kontaktach on-line i e-mailowych nie ma to znaczenia. Znaczącą zmianą jest jednak wprowadzenie wersji 3. ze zdecydowanie zaostrzonymi wytycznymi, zgodnie z którymi odbywa się teraz certyfikacja – mówi Leszek Bochen z ARUP Group, odpowiedzialny za certyfikację placówek Deutsche Banku.

Zmiany organizacyjne nie wpływają jednak na efekt końcowy. Deutsche Bank tym razem stara się o certyfikat LEED Silver. Jeśli go otrzyma, będzie to, tak jak ostatnio, LEED przyznany przez USGBC i też w kategorii Commercial Interiors.

Źródło: Deutsche Bank PBC