DNB Bank Polska finansuje budowę dwóch farm wiatrowych o łącznej mocy 51.4 MW

DNB Bank Polska, razem z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, wesprze wspólne przedsięwzięcie Taaleri SolarWind II i Masdar (Abu Dhabi Future Energy Company) w inwestycji w odnawialne źródła energii. Na projekt składają się dwie farmy wiatrowe, zlokalizowane w Mławie i Grajewie. Kwota kredytu terminowego to 223 mln zł, z czego 106 mln zł zapewni DNB Bank Polska. Rocznie instalacja dostarczy do sieci ponad 180 GWh energii. To już kolejna transakcja, która przyczynia się do podkreślenia wiodącej roli banku jako podmiotu odpowiedzialnego za zrównoważone finansowanie.

fot. Shutterstock

DNB Bank Polska zapewni finansowanie na budowę i fazę operacyjną projektu farm wiatrowych w postaci kredytu terminowego, udzieli także kredytów odnawialnych. DNB będzie pełnił rolę agenta kredytu i zabezpieczeń w transakcji, a także banku rozliczeniowego i zabezpieczającego ryzyka stóp procentowych i kursów walutowych. Projekt wesprze również Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Farmy zlokalizowane będą w Mławie w województwie mazowieckim oraz w Grajewie w województwie podlaskim. Turbiny wiatrowe zagwarantuje firma Vestas. Instalacja ma rocznie dostarczać do sieci ponad 180 GWh zielonej energii elektrycznej, stanowiąc kolejny dowód zaangażowania banku DNB w podnoszenie jakości życia w Polsce.

– Jesteśmy jednym z najbardziej aktywnych kredytodawców sektora energii odnawialnej w polskim sektorze bankowym. Udział w licznych transakcjach dał nam wiedzę oraz doświadczenie i dzięki temu możemy zapewnić optymalne warunki finansowania dla naszych klientów. Nasz bank poważnie angażuje się w procesy ułatwiające gospodarce przejście na ekologiczne i zrównoważone rozwiązania. Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce to dla nas priorytet. Transakcja na budowę farm w Mławie i Grajewie jest wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy nawiązaliśmy współpracę z Taaleri Energia i Masdar – mówi Artur Tomaszewski, prezes zarządu DNB Bank Polska.

Taaleri Energia to fiński deweloper zarządzający funduszami inwestycyjnymi. Posiada jeden z największych zespołów ds. inwestycji w energię słoneczną i wiatrową w Europie, jest częścią grupy kapitałowej oferującej usługi finansowe, notowanej na giełdzie w Helsinkach. Masdar, znany również jako Abu Dhabi Future Energy Company to fundusz inwestujący w projekty związane z energią odnawialną. Jego właścicielem jest rząd Abu Dhabi. Stworzona przez Taaleri i Masdar spółka joint venture przejęła 100 proc. udziałów w projekcie.

Wsparcie w transformacji energetycznej

Jak dotąd DNB Bank Polska uczestniczył w finansowaniu w ramach systemu aukcji OZE pięciu projektów w zakresie energii odnawialnej w Polsce. W 2019 r. współorganizował i uczestniczył w finansowaniu największego projektu OZE w Polsce, który otrzymał wsparcie aukcyjne – Farmy Wiatrowej Potęgowo o mocy 220 MW. W maju 2020 r., wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, Bank wsparł Lords Asset Management w pierwszym finansowaniu projektu fotowoltaicznego w Polsce udzielonym przez DNB i jednym z pierwszych oraz największych do tej pory na krajowym rynku. W sierpniu 2020 roku DNB i EKF podpisały umowę na finansowanie farmy wiatrowej Biały Bór o mocy 144.9 MW, której sponsorem są Uriel Renovables i Mirova. Z kolei w październiku 2020 r. DNB Bank Polska podpisał umowę na finansowanie budowy i działalności pięciu farm wiatrowych o całkowitej mocy 26 MW zlokalizowanych w Wielkopolsce. Inwestycja należy do spółki Wilko 5, będącej częścią Helios Energy Investments Fund.

Grupa DNB na całym świecie wspiera swoimi usługami z zakresu bankowości komercyjnej i inwestycyjnej międzynarodowe firmy działające w branży energetycznej. Zgodnie ze swoją strategią, bank koncentruje się na energii odnawialnej, z głównym naciskiem na technologie wodne, wiatrowe i solarne.

Źródło: DNB