DNB Bank Polska udzielił kredytu długoterminowego dla instalacji fotowoltaicznej w Polsce o mocy 65,6 MW

DNB Bank Polska, razem z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, wesprze fundusz Energy and Infrastructure SME Fund kredytem w wysokości 82 mln zł. To pierwsze finansowanie projektu fotowoltaicznego w Polsce z udziałem DNB Bank Polska i od razu dotyczy największego dotychczas przedsięwzięcia tego typu na rynku.

fot. Shutterstock

Budowa 66 niewielkich, niezależnych elektrowni PV, które łącznie osiągną moc 65,6 MW, podkreśla poważne zaangażowanie banku DNB i chęć wspierania rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. Instalacja będzie zlokalizowana w północnej Polsce, na terenie województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego.

DNB Bank Polska uczestniczy w jednej z pierwszych w Polsce transakcji finansowania budowy elektrowni fotowoltaicznych posiadających piętnastoletnie wsparcie w ramach systemu aukcji OZE. Projekt rozwoju PV jest pierwszą w Polsce inwestycją funduszu Energy and Infrastructure SME Fund zarządzanego przez litewską grupę inwestycyjną Lords LB Asset Management. DNB Bank Polska w równych częściach współfinansuje ten projekt z EBI oraz dodatkowo udzielił bilateralnie kredytu na obsługę VAT podczas fazy konstrukcyjnej , jednocześnie biorąc na siebie funkcję banku rozliczeniowego, agenta kredytowego i agenta zabezpieczeń w transakcji.

Instalacja będzie zlokalizowana w północnej Polsce, na terenie województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. W jej skład wejdzie 66 niewielkich elektrowni fotowoltaicznych, każda o średniej mocy nominalnej około 1 MW, osiągających łącznie moc 65,6 MW. Farmy są zgrupowane w ośmiu spółkach uczestniczących w projekcie, z których każda składa się z jednej lub więcej pojedynczych elektrowni. Instalacja będzie dostarczać energię odpowiadającą zapotrzebowaniu 19.000 gospodarstw domowych i pozwoli zredukować emisję CO2 o 47.000 ton rocznie, potwierdzając tym samym zaangażowanie DNB w poprawę jakości życia w Polsce. Zgodnie z harmonogramem, budowa wszystkich farm zostanie zakończona najpóźniej w trzecim kwartale 2020 roku.

Projekt ma gwarancję Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFSI), który jest finansowym filarem Planu Inwestycyjnego dla Europy (tzw. Plan Junckera), przygotowanego wspólnie przez Komisję Europejską i EBI. Inwestycja będzie zarządzana przez Energy Solar Projekty sp. z o.o. – spółkę zależną funduszu Energy and Infrastructure SME Fund powiązanego z litewską spółką inwestycyjną Lords LB Asset Management.

Łączna oczekiwana ilość energii elektrycznej wszystkich farm wchodzących w skład tego projektu wyniesie w pierwszym roku około 68 000 MWh. Szacuje się, że łączna moc zainstalowana wszystkich elektrowni słonecznych w Polsce na dzień 1 maja 2020 roku osiągnęła około 1,83 GW.

Źródło: DNB