Do BIG-ów trafi więcej danych o nierzetelnych dłużnikach

– Nowe rozwiązania poprawią bezpieczeństwo obrotu gospodarczego, stworzą skuteczny system wymiany informacji o wiarygodności finansowej podmiotów uczestniczących w obrocie – ocenia Tomasz Ostrowski, prawnik z Europejskiego Rejestru Informacji Finansowej BIG.

Niepełne dane

Teraz wierzyciele wtórni, którzy nabyli wierzytelności od banku lub operatora telekomunikacyjnego, nie mogą zamieszczać danych o dłużnikach w BIG-ach. Z rynku znikają więc informacje o wielu niespłaconych długach i niewiarygodnych kontrahentach. Z chwilą zbycia wierzytelności przez bank informacja o nierzetelnym dłużniku jest usuwana z biura informacji gospodarczej. Natomiast fundusz sekurytyzacyjny, który nabył wierzytelności, nie może ponownie wpisać dłużnika do rejestru. Podobnie jest, gdy windykator nabywa dług np. od operatora telefonii komórkowej.

– W efekcie dłużnik ma teoretycznie czyste konto, mimo że jego historia kredytowa nadal jest obciążona długiem i nie jest podmiotem wiarygodnym z punktu widzenia oceny ryzyka kredytodawcy – ocenia Alfred Bieć w ekspertyzie dla Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

– Brak tej informacji, szczególnie na niezwykle ważnym dla polskiej gospodarki rynku kredytów hipotecznych, może mieć negatywne skutki ekonomiczne i społeczne – dodaje.

Dlatego w projekcie zastąpiono też dotychczasową definicję konsumenta i przedsiębiorcy terminami dłużnika i wierzyciela. Otwarto również katalog tytułów prawnych uprawniających do przekazania informacji gospodarczych do biur informacji gospodarczych. 

W jaki sposób rozszerzono stosowanie nowych przepisów pod względem podmiotowym i przedmiotowym? Jak zostanie rozszerzony system wymiany informacji ? Czy nowe przepisy uwzględniają informacje o upadłości konsumenckiej?
 
 Ewa Grączewska-Ivanova

Więcej: Gazeta Prawna 8.01.2009 (5) – str.10