Do którego banku po dobrą (i tanią) kartę kredytową?

Podstawowymi parametrami karty kredytowej są oprocentowanie, długość okresu bezodsetkowego i koszty obsługi karty. Coraz więcej kart posiada jednak dodatkowe funkcjonalności, które mogą wpływać na atrakcyjność plastiku. To na przykład opcja spłaty ratalnej zadłużenia, możliwość zlecania przelewów, programy rabatowe czy moneyback. Coraz trudniej wybrać jest kartę sugerując się jedynie jednym parametrem.

Przyjrzeliśmy się popularnym srebrnym kartom kredytowym i uszeregowaliśmy je w rankingu. Największy wpływ na jego wyniki miały podstawowe parametry – koszty użytkowania, grace period i oprocentowanie, które stanowiły dwie trzecie wagi. Pozostała część to koszty związane z dodatkowymi funkcjonalnościami takimi jak przelewy i kredyt ratalny. Karta mogła zdobyć maksymalnie 10 punktów.

Założyliśmy, że klient aktywnie korzysta z karty, ale spłaca jej zadłużenie w okresie bezodsetkowym. Pod uwagę braliśmy koszt karty w pierwszym roku od wydania, bo za rok warunki mogą być już zupełnie inne. Określając koszt przelewu, przyjęliśmy, że jest on dokonany na rachunek osoby fizycznej na kwotę 500 zł i spłacony w ramach okresu bezodsetkowego. W kredycie ratalnym ocenialiśmy jego całkowity koszt przy założeniu, że klient rozkłada na 12 równych rat kwotę 1500 zł.

W zestawieniu pierwsze miejsce zajęła karta Banku BGŻ, która charakteryzuje się stosunkowo niskim oprocentowaniem, tanim kredytem ratalnym i niskimi kosztami obsługi. Drugie miejsce zajęła Visa Classic mBanku, a trzecie MasterCard Silver Deutsche Banku PBC. Szczegółowe wyniki rankingu na portalu Bankier.pl