DO UNII EUROPEJSKIEJ Z FORTIS BANKIEM

– Naszym celem jest przybliżenie przedsiębiorcom problematyki unijnej, a w szczególności przekazanie informacji na temat środków pomocowych dostępnych w ramach programów PHARE, a w przyszłości funduszy strukturalnych – wyjaśnia Leszek Niemycki, wiceprezes Zarządu Fortis Banku. – Będzie to nasza dodatkowa usługa oferowana wszystkim zainteresowanym klientom. Bank w związku z tym nawiązał współpracę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Regionalnymi Instytucjami Finansującymi, które odpowiadają za dystrybucję środków pomocowych Unii Europejskiej w naszym kraju. Działania Fortis Banku uzyskały patronat Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Wysokość np. dotacji inwestycyjnej jaką możne otrzymać polski przedsiębiorca wynosi do 50 tys. EUR, ale jej uzyskanie uzależnione jest od tego, czy dane przedsięwzięcie finansowane jest również przez bank. – Już teraz mamy klientów, którzy obok kredytu korzystają ze środków pomocowych – mówi Leszek Niemycki. – Oczekujemy jednak, że po formalnym wprowadzeniu do naszej oferty usług doradczych ten odsetek wyraźnie wzrośnie.

Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw – bo do nich kierowana jest oferta banku, a równocześnie unijne fundusze PHARE – zainteresowani dotacjami uzyskają informacje na ich temat w każdej placówce banku oraz poprzez bankową infolinię. Działają również specjalne „fortisowskie” strony w Internecie. Fortis Bank zaplanował ponadto spotkania z zainteresowanymi przedsiębiorcami w wybranych miastach Polski. Będą się one odbywać pod wspólnym hasłem: „Do Unii Europejskiej z Fortis Bankiem”. Na tych spotkaniach właściciele firm otrzymają informacje o najważniejszych programach pomocowych, lokalnych instytucjach dysponujących środkami unijnymi oraz metodologii ubiegania się o dotacje.

Projekt Fortis Banku jest jego kolejną tego typu inicjatywą skierowaną do sektora MSP. W zeszłym roku zakończył się trwający prawie dwa lata projekt o nazwie „Możesz liczyć na swój bank”, który Fortis Bank zrealizował w ramach programu SME Finance Facility, będącego inicjatywą Komisji Europejskiej i EBOR-u.