DOBRA INWESTYCJA

Na mocy ustawowego zapisu – o zwolnieniu z opodatkowania dochodów osób fizycznych uzyskiwanych ze sprzedaży papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu – środki powierzane w zarządzanie nie będą obciążone podatkiem dochodowym co najmniej do końca 2003 roku. Dlatego bezpieczne portfele inwestycyjne zarządzane przez Fortis Securities Polska, którego właścicielem jest Fortis Bank Polska cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Oczekiwana przez dom maklerski minimalna wartość przekazywanych mu w zarządzanie środków to 35.000 zł.

– W naszych portfelach bezpiecznych dostosowujemy strategię i wyboru obligacji do horyzontu inwestycyjnego klienta – przypomina Małgorzata Dominiczak-Zielińska, prezes FSP. – Pozwala to na zakup tych rodzajów obligacji, które zmaksymalizują stopę zwrotu. W skład portfela FSP wchodzą obligacje Skarbu Państwa notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Bezpieczna strategia inwestycyjna, możliwość uniknięcia opodatkowania dochodów z portfela oraz bardzo dobre wyniki inwestycyjne uzyskiwane przez zarządzających aktywami w FSP czynią ten produkt bardzo atrakcyjnym. Stosunkowo niska, w porównaniu z innymi firmami typu asset management, minimalna wartość aktywów niezbędna do zakupu portfela umożliwia jego nabycie również klientom o mniejszych oszczędnościach.

Wyniki „portfeli bezpiecznych” Fortis Securities Polska

1999 rok 14,86%

2000 rok 17,10%

2001 rok 21,57%

2002 rok 13,91% w okresie I – III kw., co odpowiada stopie zwrotu 18,96% w skali roku.

Fortis Securities jest obecny na rynku kapitałowym od dziewięciu lat. Jest akcjonariuszem i członkiem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, bezpośrednim uczestnikiem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych oraz akcjonariuszem i członkiem CeTO. Fortis Bank Polska jedynym akcjonariuszem Fortis Securities Polska, należy do niego 100% akcji.

Fortis Bank Polska SA (d. Pierwszy Polsko-Amerykański Bank SA) powstał w 1990 r. w Krakowie. Jest bankiem specjalizującym się w obsłudze małych i średnich przedsiębiorstw oraz zamożnych klientów indywidualnych. Otrzymał dwukrotnie tytuł „Bank Przyjazny dla Przedsiębiorców”, przyznawany przez Krajową Izbę Gospodarczą. Akcje banku od listopada 1994 r. notowane są na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Bank posiada 27 placówek usytuowanych w największych miastach w Polsce, zatrudnia ponad 900 osób. Strategicznym udziałowcem Fortis Bank Polska jest belgijski Fortis Bank, do którego należy 99,10 proc. akcji.

Fortis Bank jest częścią grupy Fortis, międzynarodowej instytucji finansowej specjalizującej się w dziedzinie ubezpieczeń, bankowości i inwestycji. Grupa zatrudnia ponad 69.000 pracowników, a jej kapitalizacja rynkowa przekracza 28 miliardów euro, co plasuje ją wśród 20 największych instytucji finansowych w Europie. Na rynkach krajów Beneluksu Fortis zajmuje wiodącą pozycję oferując szeroką gamę usług finansowych skierowanych do klientów indywidualnych, firm oraz jednostek sektora budżetowego. W innych krajach Fortis skupia swą działalność na wybranych segmentach rynków. Akcje Fortis są notowane na giełdach w Amsterdamie, Brukseli i Luksemburgu.