Dobre dane z europejskiego sektora finansowego

Dziś po godzinie 11 Europejski Bank Centralny podał, że popyt ze strony europejskich banków na trzymiesięczne operacje refinansujące jest dużo mniejszy aniżeli oczekiwał tego rynek. Operacje te miały dać możliwość europejskim bankom zrolowania nawet całości, 442 mld euro zadłużenia wobec EBC.

Jak podał jednak dziś bank, popyt na trzymiesięczne pożyczki ze strony 171 podmiotów wyniósł 132 mld EUR, wobec oczekiwań rynku na poziomie 220-250 mld EUR. Zdecydowanie mniejsze potrzeby pożyczkowe świadczą o dużo lepszej kondycji finansowej banków europejskich. W ostatnim czasie rynek bardzo bacznie się im przyglądał, wieszcząc ogromne problemy płynnościowe w związku z obowiązkiem oddania jutro łącznie 442 mld EUR. Mniejszy jednak popyt na pożyczki z EBC oznaczać może również, że banki zdecydują się na ograniczenie akcji kredytowej, a ta w ostatnim czasie bardzo powoli zaczęła rosnąć.

Obecnie inwestorzy oczekiwać będą na opublikowanie testów wrażliwości europejskich banków. Czekają na to szczególnie hiszpańskie banki, które obecnie mają duże problemy z uzyskaniem finansowania na rynku międzybankowym. Związane jest to z dużą niepewnością i brakiem wzajemnego zaufania banków. Wyniki testów mają pokazać, że nie ma ryzyka niewypłacalności, co pozwoli na nowo pożyczać przez banki pieniądze na rynku, a nie od EBC.

Publikacje makroekonomiczne bez znaczenia

Przed przekazaniem przez EBC powyższej informacji, na rynku niewiele się działo. O godzinie 10:00 poznaliśmy stopę bezrobocia w niemieckiej gospodarce w czerwcu, która zgodnie z prognozami pozostała na niezmienionym poziomie 7,7 proc. Bez wpływu na rynek pozostała również publikacja szacunkowych danych dotyczących inflacji HICP w strefie euro w czerwcu. Eurostat podał, że inflacja w krajach uni walutowej wyniosła w mijającym miesiącu 1,4 proc. rok do roku wobec prognoz na poziomie 1,5 proc. oraz poprzedniego odczytu na poziomie 1,6 proc.

Po informacji podanej przez EBC na rynku walutowym mieliśmy do czynienia z dynamicznym impulsem umocnienia euro oraz na polskim rynku walutowym z umocnieniem złotego. W dalszej części dnia najistotniejszy będzie publikowany o godz. 14:15 raport ADP z amerykańskiego rynku pracy. Wskaźnik, stanowiący swego rodzaju zapowiedź piątkowego, rządowego odczytu, przedstawia szacunkową zmianę zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym.

Źródło: AMB Consulting