Dobre perspektywy dla rozwoju bankowości

Najbardziej ubankowionym krajem w regionie jest Słowenia, w której z banków korzysta 99 proc. osób powyżej 15 roku życia. Na drugim biegunie znajdują się Bośnia i Hercegowina oraz Bułgaria, gdzie z banków korzysta 37 proc. osób.

W Polsce rachunek bankowy posiada 48 proc. ludności, w Słowenii 89 proc. Mniej niż w Polsce osób posiadających rachunek jest w Rumunii, Bułgarii oraz Bośni i Hercegowinie (ok. 35 proc. lub mniej). W ostatnich latach najszybciej powiększała się liczba rachunków bankowych w Serbii i Czarnogórze.

Jak wynika z badani, w Słowenii 86 proc. populacji korzysta z kart płatniczych. Dla porównania w Austrii kartami płaci 78 proc. ludzi. W Bośni i Hercegowinie tylko 15 proc. populacji używa kart.

Od 2000 r. wykorzystanie kredytów w krajach Europy Środkowej i Wschodniej zwiększyło się dziesięciokrotnie. Z badania wynika, że jednocześnie spada wykorzystanie depozytów we wszystkich krajach regionu. Eksperci tłumaczą to tym, że tak jak w krajach Europy Zachodniej, ludzie chcą korzystać z konsumpcji.

Liderami oszczędzania w bankach są Czesi i Słowacy. W tych krajach 56 proc. populacji ma depozyty bankowe, a np. w Bośni i Hercegowinie – tylko 5 proc.