Dobre Praktyki Bancassurance

Banki i firmy ubezpieczeniowe łączą siły, aby wyjść naprzeciw potrzebom klientów i zapewniać im większe poczucie bezpieczeństwa oraz łatwiejszy dostęp do informacji. Związek Banków Polskich i Polska Izba Ubezpieczeń stworzyły Rekomendację Dobrych Praktyk Bancassurance, aby chronić ekonomiczne i prawne interesy klientów.

Przyjęty przez ZBP dokument pod tytułem „Rekomendacja Dobrych Praktyk na polskim rynku bancassurance w zakresie ubezpieczeń ochronnych powiązanych z produktami bankowymi” ma na celu określenie przejrzystych zasad relacji bank – klient. Dotyczy on działalności banków w zakresie produktów ubezpieczeniowych, które powiązane są z produktami bankowymi. Tym samym, stanowi on odpowiedzialne działanie w zakresie samoregulacji banków w trosce o dobro klientów. Związek zwróci się do banków z prośbą o wdrożenie zapisów Rekomendacji do listopada 2009 roku.  

„Zależy nam na jeszcze większym poprawieniu poczucia bezpieczeństwa kredytobiorców. Bancassurance jest znakomitym produktem, czego dowodzi rosnąca popularność tego typu ubezpieczeń zarówno w Polsce, jak i na świecie. Nasza Rekomendacja Dobrych Praktyk ma wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i zapewnić im łatwiejszy dostęp do informacji, oraz wskazać, jak widzimy dobre relacje między bankiem a klientem” – powiedział Prezes ZBP, Krzysztof Pietraszkiewicz.

Dzięki stosowaniu Dobrych Praktyk, banki będą dokładać należytej staranności, aby warunki objęcia ochroną określone w umowach z ubezpieczycielami były korzystne dla klientów i aby były dla nich bardziej przejrzyste. Świadczy o tym na przykład zapis, że postanowienia sformułowane niejednoznacznie interpretuje się na korzyść klientów. Intencją autorów dokumentu było stworzenie tekstu, który jest przejrzysty, czytelny i łatwo zrozumiały dla konsumentów, aby mogli oni w sposób samodzielny zapoznać się ze swoimi prawami w relacjach z bankami świadczącymi pewien rodzaj usług z obszaru bancassurance.

Jako pierwszy obszar zainteresowań grupy pracującej nad Rekomendacją wybrano grupowe umowy ubezpieczenia oferowane klientom banku, w których bank występuje jako ubezpieczający. 

„Wybór tego zagadnienia wynika z dwóch głównych przesłanek, po pierwsze dotyczy on, według naszych szacunków, kilkumilionowego rynku konsumenckiego. Po drugie, rynek ubezpieczeń ochronnych powiązanych z produktami bankowymi nie jest precyzyjnie uregulowany prawnie. Pragnęliśmy więc wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i ustawodawców poprzez samoregulację” – powiedział Wiceprezes PIU, Jan Grzegorz Prądzyński.

Dobre Praktyki były inspirowane tym, co klienci, dziennikarze i ustawodawcy mówili i pisali na temat usług bancassurance. W grudniu 2007 r. ukazał się ważny raport Rzecznika Ubezpieczonych przedstawiający podstawowe problemy polskiego rynku bancassurance. Raport ten został sporządzony na podstawie uwag klientów. Swoje opinie wyrażały w tamtym okresie także inne instytucje: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Ministerstwo Finansów, Komisja Nadzoru Finansowego, a także Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Po analizie zawartości raportu oraz uwarunkowań prawnych i merytorycznych współpracy pomiędzy bankami a firmami ubezpieczeniowymi, Komitet ds. Kredytu Konsumenckiego ZBP doszedł do wniosku, że pożądane jest wypracowanie standardów dobrych praktyk w tym obszarze, aby świadczyć jak najwyższy poziom usług dla klientów. Prace nad Rekomendacją rozpoczęły się niebawem po tych zdarzeniach. 

W pracach brali udział przedstawiciele banków i firm ubezpieczających oraz przedstawiciele Polskiej Izby Ubezpieczeń. W skład grupy roboczej weszły banki: GE Money Bank, AIG Bank Polska SA, PKO Bank Polski, Millenium Bank, Dom Bank, MultiBank, HSBC, Lukas Bank, BZ WBK, Dominet Bank oraz Invest Bank. Pisemne uwagi wpływały również z Ministerstwa Finansów, Rzecznika Ubezpieczonych, Komisji Nadzoru Finansowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. Rekomendacja została przyjęta jednogłośnie przez Zarząd Związku Banków Polskich na kwietniowym posiedzeniu. Ustalono, że środowiska bankowe i ubezpieczeniowe będą kontynuować współpracę w tym obszarze także w przyszłości. 

Po wejściu w życie Rekomendacji Związek Banków Polskich zamierza monitorować jej stosowanie  i powszechność, oraz komunikować postępy w jej wdrażaniu przez kolejne banki i firmy ubezpieczeniowe. ZBP liczy na to, że Dobre Praktyki Bancassurance staną się powszechnie obowiązującym standardem w zakresie ubezpieczeń powiązanych z produktami bankowymi i będą zapewniać wysoką jakość usług świadczonych przez banki.
Źródło: Związek Banków Polskich