Dobry początek tygodnia na rynku akcji

Poniedziałkowa sesja na globalnych rynkach akcyjnych sumarycznie zakończyła się niewielkimi wzrostami. Choć na światowych parkietach nadal obserwowana była znaczna nerwowość związana z doniesieniami z Dubaju, a dokładnie to z funduszu Dubai World, to wyraźnie było też widać, że obawy inwestorów o dalszy negatywny rozwój sytuacji z nimi związanej nieco już opadły.

Ogólnoświatowy indeks MSCI AC World zwyżkował wczoraj o 0,5% do 293,67 pkt. Nastąpiło to przy 3,33% aprecjacji azjatycko-pacyficznego indeksu MSCI Asia Pacific, 1,41% spadku indeksu DJ Stoxx 600 i 0,38% ruchu w górę indeksu S&P500. Przedstawione w ciągu dnia dane makro z Eurolandu i Stanów Zjednoczonych pozostały bez większego wpływu na ceny akcji. Według wstępnych szacunków Eurostatu inflacja w strefie euro wyniosła w listopadzie 0,6% r/r wobec jej 0,4% zwyżki oczekiwanej przez analityków oraz wobec jej 0,1% spadku w październiku. Z kolei w tym samym miesiącu amerykański indeks Chicago PMI wzrósł do 56,1 pkt z 54,2 pkt w październiku i wobec prognozowanego jego spadku do 53,2.

Pomimo słabego przebiegu wczorajszego handlu na parkietach Starego Kontynentu, główne indeksy na GPW poradziły sobie bardzo dobrze. W poniedziałek WIG wzrósł o 1,28%, WIG20 zwyżkował o 1,54% do poziomu 2352,71 pkt, a mWIG40 i sWIG80 poszły do góry odpowiednio o: 1,18% i 0,25%. Trudno nie odnieść wrażenia, że spora była w tym zasługa przedstawionych przez GUS danych makro dotyczących tempa wzrostu gospodarczego Polski za III kwartał, które okazały się być lepsze niż prognozowano. Niewyrównany sezonowo PKB wzrósł realnie w III kwartale rok do roku o 1,7%. W II kwartale było to +1,1%, a w I kwartale +0,8%. Analitycy ankietowani przez agencję PAP spodziewali się, że wzrost PKB w okresie lipiec-wrzesień wyniósł 1,3%, a ci badani przez agencję ISB szacowali go na 1,6%.

Pierwsza część  wtorkowego handlu przyniosła kontynuację zwyżek, zarówno na świecie, jak i na GPW. Inwestorzy zwiększali zakupy akcji przede wszystkim dlatego, że opublikowane dziś odczyty indeksów PMI dla sektora wytwórczego za listopad dla Chin i dla Europy, w tym także Polski, okazały się być lepsze od prognoz. Nie bez znaczenia pozostał jednak też fakt wprowadzonego dziś przez Bank Japonii nowego programu płynnościowego oraz to, że fundusz Dubai World poinformował wczoraj wieczorem o rozpoczęciu negocjacji w sprawie restrukturyzacji 26 miliardów dolarów ze swojego zadłużenia.  

Dziś w regionie Azji i Pacyfiku indeks MSCI Azja Pacific wzrósł o ponad 1%, a o godz. 11:06 paneuropejski indeks DJ Stoxx 600 zwyżkował o 1,89%. W tym samym czasie kontakty terminowe na amerykański indeks S&P500 znajdowały się na 0,92% plusie. Z kolei na warszawskim parkiecie, również wtedy indeks WIG rósł o 1,20%, a indeks WIG20 zwyżkował o 1,55% do poziomu 2389,13 pkt.

Marek Nienałtowski
Źródło: Money Expert