Dom czy mieszkanie – co wybrać?

 Większość osób mieszkających w wynajmowanym lokalu w pewnym momencie uznaje, iż ma już dość płacenia komuś za mieszkanie i decyduje się na nabycie czegoś na własność. Wtedy powstaje dylemat co kupić – mieszkanie czy dom.


Dla niektórych wybór będzie oczywisty, ale dla wielu może okazać się bardzo trudny, a jest to przecież decyzja wpływająca na całe życie. Tak więc, co wybrać: przytulny domek za miastem lecz daleko od pracy, czy mieszkanie w centrum?

Wszystko zależy od naszych preferencji, ponieważ koszty kosztami, ale chodzi o to by czuć się dobrze tam gdzie się mieszka. Należy zatem odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: czy lubię zgiełk miasta, a może wolę ciszę i spokój? Na tym bowiem przede wszystkim opiera się nasz wybór. Jeżeli od zawsze marzył nam się domek z ogródkiem, nie ma się nad czym zastanawiać. Jeśli jednak uwielbiamy miejskie życie, nie przeszkadza nam hałas, za to lubimy kiedy wszędzie jest blisko – pozostańmy przy mieszkaniu.

Innym istotnym aspektem jest to, czy mamy czas i ochotę zajmować się domem, który wymaga dużo więcej nakładów pracy niż mieszkanie. Chodzi między innymi o koszenie trawnika, odśnieżanie podjazdu zimą, sprzątanie z reguły większej powierzchni, czy drobne naprawy nie tylko wewnątrz, ale także na zewnątrz budynku. Z drugiej jednak strony wszystko mamy zrobione po swojemu i nie musimy nikogo pytać o zdanie ani zgodę. I tutaj dochodzimy do przewagi jaką daje mieszkanie we własnym domu. Wokół niego mamy teren należący tylko i wyłącznie do nas, gdzie możemy robić to co chcemy, oczywiście pod warunkiem, że nie oddziałuje to zbyt mocno na sąsiednie nieruchomości. Dodatkowo za ścianą nie ma sąsiadów, którym mógłby przeszkadzać hałas, głośne imprezy, dzieci lub zwierzęta.

Teraz przejdźmy do kosztów. Zacznijmy od ceny nieruchomości. Bardzo łatwo zauważyć, że mieszkanie w centrum jest często dwa razy droższe od domu, pomimo mniejszego metrażu. W tym wypadku alternatywą może być mieszkanie zlokalizowane dalej od centrum. Jednak nawet biorąc pod uwagę mieszkania na obrzeżach cena za 1 mkw. będzie wyższa niż w przypadku domu za miastem.

Najważniejsze jest porównanie kosztów utrzymania nieruchomości. Zacznijmy od mieszkania. Tutaj najwięcej kosztów pochłania tzw. „czynsz” do Spółdzielni lub Wspólnoty Mieszkaniowej, którego wysokość zależy od wielkości mieszkania oraz od wieku budynku (im starszy, tym wyższa opłata na Fundusz Remontowy). Z reguły zawiera się w nim zaliczkowa opłata za zimną wodę i odprowadzenie ścieków, wywóz śmieci, centralne ogrzewanie, wspomniany już Fundusz Remontowy, utrzymanie części wspólnych oraz podatek od nieruchomości. Dodatkowe koszty to gaz (o ile jest w budynku), prąd, ubezpieczenie oraz telewizja i Internet.

Z kolei w domu największe koszty stanowi ogrzewanie (w zależności od wybranej techniki grzewczej), prąd, zimna woda i odprowadzenie ścieków. Dodatkowe koszty to telewizja i Internet, podatek od nieruchomości oraz ubezpieczenie (opcjonalnie). Należy przy tym pamiętać, że o ile w bloku wszelkie koszty napraw i remontów pokrywane są z Funduszu Remontowego, o tyle w domu musimy je pokryć całkowicie z własnej kieszeni. Czasem jest to duża kwota, którą trzeba zapłacić jednorazowo.

Biorąc pod uwagę wszystkie składowe można stwierdzić, że koszt utrzymania mieszkania oraz domu będzie porównywalny. Jednak kiedy przeliczymy całkowite koszty na 1mkw. powierzchni użytkowej wtedy z pewnością przewagę osiągnie dom. Jednak tutaj z kolei bardziej uciążliwa będzie płatność za ogrzewanie, która nie jest, jak to się dzieje w przypadku bloków, rozłożona równomiernie na wszystkie miesiące w roku. Musimy być przygotowani na zdecydowanie wyższe opłaty w miesiącach zimowych.

Przykładowe oferty sprzedaży mieszkań i domów, serwis otoDom.pl, kwiecień

Miasto

Odległość do centrum miasta

Cena całkowita [zł]

Powierzchnia użytkowa [mkw.]

Opis

Kraków – Krowodrza

3 km

483 155 68

Nowe mieszkanie 2-pokojowe w stanie deweloperskim, nowoczesny budynek blisko centrum

Kokotów k/Krakowa

17 km

285 000 82

Nowy dom wolnostojący na działce o pow. 6 arów, standard deweloperski, w okolicy innych domów jednorodzinnych

Warszawa
– Praga Północ

5 km

812 100 61

Nowe mieszkanie 3-pokojowe w stanie deweloperskim, nowoczesny budynek blisko centrum

Zielonka k/Warszawy

16 km

350 000 123

Nowy dom 4-pokojowy na działce o pow. 8 arów, standard deweloperski, osiedle 9 domów jednorodzinnych

Poznań
– Stare Miasto

1 km

400 464 62

Nowe mieszkanie 3-pokojowe w stanie deweloperskim, budynek w centrum

Gruszczyn k/Poznania

14,5 km

218 000 80

Nowy dom 4-pokojowy na działce o pow. 3 arów, standard deweloperski, okolica ogródków działkowych

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson S.A na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie otoDom.pl


Agata Polińska z serwisu otoDom.pl dodaje, iż zarówno mieszkanie w bloku jak i w domu ma swoje plusy i minusy. W zależności od lokalizacji, wielkości i wykończenia będzie generować duże koszty na etapie zakupu i późniejszej eksploatacji. Decydującym czynnikiem przy wyborze typu nieruchomości będzie jednak nasze indywidualne podejście.

Warto poświęcić odpowiednio dużo czasu na głębokie przemyślenie, co w przyszłości będzie nam bardziej odpowiadać. Podjęty wybór będzie bowiem bardzo mocno wpływał na nasze codzienne życie.


logo_press

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.