Dom Maklerski BOŚ obniżył prowizje od kontraktów na waluty

W ankiecie poświęconej kontraktom walutowym zamieszczonej na stronie internetowej bossa.pl, DM BOŚ zapytał inwestorów „Co jest potrzebne, aby rynek kontraktów walutowych na GPW stał się bardziej płynny?”. Najwięcej inwestorów wskazało odpowiedź dotyczącą obniżki prowizji. Nowe, niższe stawki prowizji na kontrakty walutowe w DM BOŚ obowiązują od 14 listopada br.

„Mamy nadzieję, że nasze działania korzystnie wpłyną na rozwój tego segmentu rynku i płynność walorów. Jednocześnie zwracamy uwagę, że inwestycje w kontrakty na waluty mogą stanowić alternatywę w okresie dużych zmienności, jakie obserwujemy w ostatnim czasie na rynku akcji” – powiedział Michał Wojciechowski, Doradca Zarządu DM BOŚ S.A. „Chcielibyśmy podkreślić, że tak drastyczna obniżka nie byłaby możliwa bez promocji przeprowadzonej przez GPW i KDPW” – dodaje Wojciechowski.

Inwestorzy DM BOŚ ww. ankiecie wskazali również, że obok obniżek prowizji do zwiększenia płynności kontraktów walutowych na Giełdzie potrzebna jest szeroka akcja edukacyjna wśród inwestorów oraz aktywne działanie animatora.

„W najbliższym czasie zamieścimy na naszym serwisie internetowym bossa.pl teksty edukacyjne, redagowane przez ekspertów Biura, poświęcone inwestowaniu w kontrakty na waluty” – dodaje Wojciechowski. „Cieszymy się także, że Giełda podejmuje kolejne inicjatywy edukacyjne promujące ten segment. Również zapowiedzi GPW dotyczące podpisania umowy z nowymi animatorami pozwalają przypuszczać, że ta część rynku nabierze nowego rozpędu” – dodaje.

W ankiecie przeprowadzonej przez Biuro 21% ankietowanych stwierdziło, że konkurencja ze strony brokerów walutowych nie pozostawia miejsca na stworzenie płynnego instrumentu na giełdzie.

„Nie do końca się z tym zgadzam. Instrumenty giełdowe charakteryzują się większym bezpieczeństwem obrotu oraz większą przejrzystością niż te handlowane u brokerów foreksowych. Dlatego mimo, że zdobywanie tego segmentu rynku nie będzie łatwe, to jest możliwe stworzenie kolejnego instrumentu pochodnego na GPW z zadowalającą płynnością”– komentuje Wojciechowski. „Mogą o tym świadczyć chociażby rosnące obroty na rynku kontraktów walutowych na Warszawskiej Giełdzie Towarowej” – dodaje.