MESH, skrót od Mobile Energy-Saving House, czyli mobilny dom energooszczędny, firmy BASF wyrusza w trasę po Europie. Od końca marca do maja 2010 r. firma wyśle przenośny dom pasywny w podróż po Europie. W Polsce będzie można go obejrzeć 13.04 w Krakowie na skwerze przy Galerii Krakowskiej oraz 15.04 w Warszawie przy Pałacu Nauki i Kultury (od ul. Emilii Plater).
Odwiedzający goście mogą zapoznać się z głównymi aspektami domu pasywnego: innowacyjną izolacją z produktów BASF takich jak Neopor® (EPS: polistyren do spieniana z dodatkiem grafitu) stosowany głównie do izolacji fasad oraz Styrodur® C, wytłaczane sztywne pyty z pianki polistyrenowej (XPS), które są wykorzystywane jako odporna na ściskanie i hydrofobowa izolacja cieplna np. płyt fundamentowych, płaskiego dachu i obrzeży. MESH rozpocznie europejską trasę 30 marca w Wiedniu i zakończy ją 29 maja na Konferencji Domu Pasywnego w Dreźnie (Niemcy).
Wszystkie istotne rozwiązania do projektowania domów pasywnych
MESH, zaprojektowany jako autentyczny dom pasywny, z pełną izolacją termiczną i bezszwową, szczelną obudową, jest przykładem projektu i konstrukcji domu pasywnego z łatwą w montażu izolacją dźwiękową i termiczną, oknami energooszczędnymi i inteligentną klimatyzacją. Oprócz złożonego systemu zewnętrznej izolacji termicznej (ETICS od ang. External Thermal Insulation Composite System), w której występuje Neopor, oraz elementów szalunku z materiału Styrodur C, wykonanych przez Lohr Element (Niemcy), MESH oferuje następujące nowe elementy konstrukcyjne odpowiednie do budowy domu pasywnego:
– dekoracyjne pochłaniacze hałasu wykonane z pianki BASF Basotect®, która jest lekka, łatwa w obróbce i trudnopalna;
– kolektory słoneczne produkcji firmy Viessmann (Niemcy), specjalisty od inżynierii grzewczej, zawierające izolację cieplną z pianki Basotect. Basotect zachowuje dobre właściwości izolacyjne przez długi czas, nawet przy działaniu wysokich temperatur. Wpływa to pozytywnie na wymianę powietrza w kolektorze w różnych warunkach klimatycznych;
– profile okienne energeto®, energooszczędne i ekonomiczne, wykonane przez producenta systemów okiennych Aluplast (Niemcy). Okno z potrójną warstwą szyb, zaprojektowane w celu spełnienia kryteriów przyszłej normy EnEV 2010, zawiera kilka produktów BASF. Dwa płaskie pasy z konstrukcyjnego tworzywa sztucznego Ultradur® High Speed (PBT: terftalan butylenu) są wytłoczone w profil zastępujący konwencjonalne, przewodzące ciepło, metalowe wzmocnienie ramy okna, co pozwala uniknąć mostów termicznych i obniżyć ciężar okien o 20%. Wykonana przez Hornschuch (Niemcy) powłoka z folii pokrywająca profile okienne i zawierająca pigmenty BASF Lumogen®, Sicopal® i Sicotan® zmniejsza powstawanie ciepła, daje lśniące kolory i trwałe powierzchnie. Technologie te pomagają oknom energeto® osiągnąć o 20% lepszą wydajność izolacyjną od standardowych, wzmocnionych stalą okien plastikowych;
– Isokorb® XT produkcji Schöck (Niemcy) z rdzeniem izolującym z tworzywa Neopor®: według producenta ten element izolacji jest pierwszym i jak dotąd jedynym elementem łączącym dla komponentów nośnych izolacji, który został zakwalifikowany jako tak zwany „element rysy termicznej” przez Passivhausinstitut Darmstadt (Niemcy).
Dom pasywny: ekonomia wytwarzania i ochrona klimatu
Dom pasywny może obejść się bez ogrzewania i klimatyzacji, a jednak pozostaje chłodny latem i ciepły zimą. Domy pasywne są nie tylko energooszczędne, lecz również mają wyraźnie lepszy mikroklimat wewnętrzny niż budynki tradycyjne. Obowiązująca obecnie dyrektywa UE określa standard “budynków o zużyciu energii bliskim zero” jako przyszłą normę dla wszystkich nowych budynków. Styl budynku zwykle obejmuje bezszwowo izolowaną muszlę oraz wyrafinowany system wentylacji i odzysku ciepła. Zapotrzebowanie na energię jest niskie: dom pasywny, jak określił go Passivhausinstitut Darmstadt (Niemcy), ma resztkowe zapotrzebowanie na ciepło równe 15 kWh na metr kwadratowy rocznego ogrzewania, co odpowiada wartości grzewczej 1,5 litra oleju opałowego. Łączna ilość pierwotnej energii zużytej na dodatkowe ogrzewanie, ciepłą wodę i elektryczność nie może przekraczać rocznie 120 kWh na metr kwadratowy.
Inicjatorzy MESH
Idea MESH została przedstawiona na początku 2009 r. przez BASF i pięciu niemieckich partnerów, którymi byli: architekci r-m-p, Ludwig Häußler – producent okien i drzwi, Nilan Deutschland – dostawca systemów budowlanych, Lohr Element – wytwórca szalunków traconych i płyt podłogowych oraz Inholz – producent elementów drewnianych.
Źródło: PR News