Budownictwo prefabrykowane w technologii skandynawskiej stanowi propozycję dla osób, które nie chcą tracić czasu na wieloletnie, etapowe wznoszenie domu, ciągłe doglądanie placu budowy i zaopatrywanie go w materiały. Gotowe moduły, w całości utworzone w fabryce, stawia się na przygotowanej wcześniej płycie fundamentowej w ciągu zaledwie kilku dni.
Rozwój nowoczesnych technologii pozwala na łączenie cech pozornie wykluczających się. Budownictwo skandynawskie spaja najlepsze elementy technologii murowanej i drewnianej. Skandynawowie od dekad inwestują w budownictwo oparte na naturalnych materiałach, dzięki czemu żyją zdrowiej i oszczędniej. Na fali zainteresowania lekkim, ekologicznym budownictwem, w Polsce rośnie popyt na skandynawską technologię wznoszenia domów.
– Polacy coraz częściej podpatrują naszych skandynawskich sąsiadów i przyglądają się stosowanym przez nich rozwiązaniom. Zaczynają doceniać sprawdzoną na tamtym gruncie lekką technologię i coraz częściej stawiają na domy prefabrykowane z przygotowanych wcześniej modułów. Budynki tego typu powstają szybciej niż domy murowane, będąc jednocześnie tańsze w budowie i utrzymaniu. Mogą przybierać dowolne kształty i rozmiary, zachowując wytrzymałość nieosiągalną dla konwencjonalnego budownictwa – mówi mówi Sylwester Jankowski, prezes zarządu firmy Tektum
Trwały i stabilny fundament
W systemie modułowym ważny jest każdy etap prac. W pierwszej fazie należy zadbać o wykonanie stabilnego fundamentu, który jest podstawą domu modułowego. Różnica w poziomie nie może przekraczać 2-3 milimetrów. Po usunięciu warstwy ziemi, która w zależności od grubości humusu może mieć od 40 do 80 cm, wykonuje się podsypkę. Następnie, po rozprowadzeniu mediów, układa się dwie warstwy izolacyjnej folii budowlanej, na które nakłada się zbrojenie płyty. Kolejnym krokiem jest wylanie betonu. W celu wyeliminowania powietrza i uniknięcia „gąbczenia” tego elementu, używane są specjalne wibratory. Wokół płyty fundamentowej zostaje ułożony drenaż, przykrywany geowłókniną, a następnie zasypany kamieniem. W miejscach powstania ścian zewnętrznych oraz nośnych zostają wypuszczone zbrojenia. Na płycie w dalszej kolejności montowany jest wieniec, czyli betonowa podstawa pod ściany. Płyta fundamentowa jest nieznacznie większa od zarysu budynku, co zapewnia jej trwałość na nacisk. Na jej wiązanie potrzeba ok 21 dni. Dzięki solidnie wykonanej płycie fundamentowej, konstrukcja budynku będzie odporna na osiadanie, a jego ciężar zostanie równomiernie rozłożony. Wykonanie fundamentu i w dalszej kolejności całego domu najlepiej zlecić firmie specjalizującej się w stawianiu tego typu budynków. Tylko w ten sposób można zabezpieczyć się przed błędami zagrażającymi trwałości i stabilności lekkiej konstrukcji drewnianej.
Prefabrykacja w skandynawskim duchu
Ściany są wentylowane dzięki zastosowaniu szczeliny wentylacyjnej. Dodatkowo podwójna izolacja z wysokiej jakości wełny mineralnej sprawia, że cała konstrukcja ma wysokie parametry energetyczne. Dzięki temu budynek może utrzymać swoje właściwości przez ok. 300 lat – mówi Maciej Wojniłowicz, dyrektor techniczny w firmie Tektum.
Montaż gotowych elementów
Na przygotowanej wcześniej płycie fundamentowej, po okresie wiązania, wykonuje się izolację poziomą na wieńcu w postaci papy termozgrzewalnej lub izolacji murarskiej. Następnie montowana jest podwalina, zakotwiona do płyty, na środku której mocuje się łatę wyznaczającą środek ścian. Powstałe w fabryce ściany, posiadające specjalne gniazda połączone z łatami, stawiane są na płycie za pomocą dźwigu. Po ich usadowieniu „na łatach” dokładnie sprawdza się wymiary oraz piony. Kolejnym etapem jest montaż stropu z drewnianych elementów konstrukcyjnych. Do zbijania konstrukcji używane są atestowane gwoździe pierścieniowe oraz łączniki metalowe. Przy większych odległościach ścian używane są metalowe HEBy. Na przygotowanym stropie układane są wodoszczelne płyty. Całość jest bardzo odporna na hałas i charakteryzuje się dźwiękoszczelnością na poziomie 54dB. System montażu podłogi eliminuje dodatkowo ryzyko skrzypień. Piętro wykonuje się analogicznie do parteru. Ostatnim etapem jest budowa dachu. W zależności od stopnia skomplikowania konstrukcji, ten element może być w różnym stopniu prefabrykowany lub zrealizowany bezpośrednio na budowie. Po zamknięciu dachu wykonuje się elewację, a wewnątrz domu układa się̨ instalacje, bez obaw o naruszanie konstrukcji.
Dom na całe życie
Wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną dom w technologii skandynawskiej może być trwałym obiektem mieszkalnym na długie lata. O powodzeniu tego rozwiązania decyduje przede wszystkim doświadczenie i umiejętności firmy budowlanej. Wybierając tego typu dom, montowany z prefabrykowanych elementów, można otrzymać trwały, niedrogi w budowie i eksploatacji, ekologiczny dom na całe życie.
Źródło: Tektum