Doradca finansowy – na czym polega jego wsparcie?

Decyzja o zakupie mieszkania lub inwestycji we własny biznes to często początek drogi po kredyt. Banki zachęcają ofertami korzystnego finansowania dowolnego celu – a eksperci wiedzą, z której warto skorzystać. Jednak Polacy nie zawsze chcą powierzyć swoje portfele w ręce doradców. Przyczyna może być prosta: młoda branża doradztwa finansowego jest na etapie rozwoju. Warto dowiedzieć się, na czym polega pomoc specjalisty.

Gdy pojawiają się plany zakupu mieszkania przy wsparciu banku, doradca finansowy  jest docenianym pomocnikiem. Analiza wielu propozycji kredytu pozwala na wybór jednej, która nie zakłóci harmonii domowego budżetu i pozwoli na wygodną regulację rat. Potrzeba wsparcia eksperta pojawia się też równolegle z planami rozwoju biznesu. Polacy chętnie korzystają z tej usługi, gdy wiedzą, jakie korzyści realnie otrzymają. Dzięki temu, że doradca finansowy przejmuje większość formalności i kompletuje dokumenty dla banku, kredytobiorcy oszczędzają sporo czasu oraz nerwów – gdy stresują ich procedury bankowe.

Wsparcie przy wyborze odpowiedniej oferty wiąże się również z wygodą: zamiast wizyt w kolejnych placówkach, kredytobiorca otrzymuje zweryfikowane i pewne propozycje przygotowane specjalnie dla niego. Zanim jednak klient skieruje swoje kroki w stronę doradcy finansowego, powinien dowiedzieć się, czego może od niego oczekiwać i wymagać.

Profesjonalista, czyli kto?

 
Wsparcie specjalisty to przede wszystkim bezpieczeństwo transakcji na rynku kredytowym. Dlatego tak ważny jest wybór zaufanej firmy doradczej. Nagrody, wyróżnienia i certyfikaty to nie tylko reklama, ale potwierdzenie eksperckiej działalności w branży. Warto śledzić aktualne rankingi firm doradztwa finansowego, by poznać ścisłą czołówkę. Największe marki opierają swój sukces właśnie o profesjonalistów: to dzięki nim zyskują zaufanie klientów.

– Kredytobiorca dzieli się z doradcą swoim planem biznesowym, zdarza się też, że powierza mu również problemy finansowe. Dlatego współpraca zaczyna się od zaufania. Drugi etap to zapewnienie bezpieczeństwa transakcji. Profesjonaliści chronią dane klientów i działają etycznie, by zrealizować jego cele z zachowaniem procedur bankowych – wyjaśnia Marta Sewerynek-Otwinowska, dyrektor działu analiz Futuro Finance.

Co należy do zadań doradcy finansowego?

 
Do zadań doradcy finansowego należy analiza potrzeb oraz historii kredytowej klienta, następnie weryfikacja bankowych propozycji – dopasowanych indywidualnie. Dzięki rozmowie ekspert dowiaduje się, czy dla klienta najważniejsze jest szybkie czy najtańsze rozwiązanie. Następnie w oparciu o profil kredytowy powstaje odpowiednia strategia działań, od której można przejść do pierwszych formalności. Na propozycje banków nie trzeba długo czekać: często doradca otrzymuje je już po 24 godzinach. Im więcej ofert, tym więcej możliwości na uzyskanie korzystnego finansowania. Obowiązkiem eksperta jest wskazanie warunków kredytowych spójnych z potrzebami klienta. By wszystko stało się jasne, wyjaśni on również szczegółowo koszty transakcji oraz możliwości ich obniżenia, wskaże też optymalną częstotliwość spłat.

– Doradca kredytowy wie, jak przyspieszyć wypłatę środków oraz czym wzmocnić zdolność kredytową. Jego rola opiera się również na szczerości: musi poinformować kredytobiorcę o ryzyku produktu finansowego. Warto też pamiętać, że dzięki długofalowym relacjom z bankami, firmy doradztwa finansowego otrzymują specjalne oferty od partnerów, na dużo korzystniejszych warunkach niż klienci indywidualni – dodaje Marta Sewerynek-Otwinowska. Bardzo ważne jest również to, że współpraca nie zamyka się razem z transakcją, a profesjonalista pozostaje wsparciem również przez cały okres regulacji długu. W razie potrzeby będzie służył radą, jak szybciej spłacić kredyt i kiedy to rzeczywiście jest dobrą decyzją.

Futuro Finance