Doradcy finansowi porządkują branżę

„- Podjęliśmy uchwałę, przyjęliśmy statut i jesteśmy na etapie rejestracji – mówi Krzysztof Barembruch, jeden z założycieli izby, wiceprezes A-Z Finanse. Na razie związek skupia 11 firm, w tym największych doradców finansowych: Expander, Open Finance i Notus. – Nie zamykamy drzwi dla innych firm, które będą spełniać odpowiednie wymogi – dodaje Barembruch. Wypracowano już standardy dotyczące sposobu raportowania danych sprzedażowych, a więc sprawy, która wzbudzała najwięcej emocji w tej branży.”, czytamy.

„W najbliższych dniach zostaną wypracowane wymogi, które będą musiały spełniać osoby wykonujące zawód doradcy. Pośrednicy, którzy ostro ze sobą konkurują, od dawna deklarowali chęć stworzenia wspólnych standardów. Dopiero kilka tygodni temu rozpoczęto konkretne rozmowy i spotkania w celu utworzenia wspólnej reprezentacji. W Polsce pośrednictwem i doradztwem finansowym zajmują się zarówno duże, profesjonalne firmy, jak i osoby prowadzące działalność gospodarczą, bez wcześniejszego przeszkolenia. Rynek jest nieuporządkowany nie wiadomo więc, ile firm zajmuje się tym rodzajem działalności. Nie ma także prawnych wymogów, które powinni spełniać pośrednicy i doradcy finansowi.”, czytamy dalej.

Związek zadeklarował szybkie przyjęcie Kanonu Dobrych Praktyk Rynku Finansowego rekomendowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Związek został powołany przez 11 firm: AZ Finanse, Bankier.pl, Dom Kredytowy Notus, emFinanse, Expander, Gold Finance Goldenegg, Money Expert, New World Alternative Investments, Open Finance, Wealth Solutions. Organizacja otwarta jest na przyjmowanie kolejnych firm z tego segmentu rynku.

Inicjatorem powstania organizacji był Bankier.pl

Więcej na ten temat w „Rzeczpospolitej”.