Wprowadzenie elektronicznego postępowania upominawczego do kodeksu postępowania cywilnego ma być pierwszym krokiem do informatyzowania innych obszarów postępowań.
– Jestem otwarty na nowe pomysły. Jeśli się pojawią, będziemy je realizować w miarę możliwości budżetowych – mówił Zbigniew Ćwiąkalski, minister sprawiedliwości.
Resort sprawiedliwości chce unowocześnić polski wymiar sprawiedliwości i ułatwić obywatelom dostęp do sądów.
– Być może jeszcze w tym roku uda się wprowadzić dostęp do ksiąg wieczystych on-line dla notariuszy – poinformował Zbigniew Ćwiąkalski.
– Kiedy przepisy wejdą w życie, Polska będzie szóstym krajem w Europie, w którym będzie działał e-sąd – mówił Zbigniew Ćwiąkalski.
Projekt nowelizujący kodeks postępowania cywilnego, który wprowadza elektroniczne postępowanie upominawcze, jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Drugie jego czytanie odbędzie się na pierwszym grudniowym posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej do spraw Zmian w Kodyfikacjach. Ministerstwo liczy, że dzięki tym zmianom sądy zostaną odciążone.
– W Polsce co roku rozpatrywanych jest około miliona spraw w tradycyjnym postępowaniu upominawczym. Liczymy, że co najmniej 300–400 tys. takich spraw można będzie prowadzić w postępowaniu elektronicznym – oceniał Zbigniew Ćwiąkalski.
Małgorzata Kryszkiewicz
Gazeta Prawna 14.11.2008 (223) – str.13