Griffin Real Estate – deweloper działający na rynku luksusowych nieruchomości mieszkaniowych – zaprezentował drugi apartament pokazowy w kamienicy przy wrocławskim Rynku 50.
Tym razem koncepcja projektantów odbiegła od współczesnego modernizmu do kompilacji stylów
Aranżacja drugiego apartamentu pokazowego
Ideą aranżacji drugiego apartamentu było pokazanie potencjału przestrzeni przy użyciu niestandardowych środków wyrazu: z jednej strony bardzo znanych, a z drugiej niszowych twórców z całego świata: projektantów, artystów, rzeźbiarzy, malarzy. Vintage showroom to m.in. unikatowe i kolekcjonerskie meble, elementy sztuki (obrazy, rzeźby) oraz wyjątkowe akcesoria wyposażenia wnętrz. Zabawa światłem, refleksami, przenikaniem cieni, faktur i płaszczyzn budują element zaskoczenia, pokazują nowe oblicze różnych obiektów i pomieszczeń. Dodatkowo, niektórym przedmiotom nadano nowe funkcje. Zrewitalizowana leżanka zszywana jak patchwork z kilkudziesięciu kawałków kaszmirowej wełny, lampa z fotela bujanego podwieszonego pod sufitem, czy skonstruowanie stołu z trójnogu z bębnem do zwijania kabla wojskowej stacji radiowej, świetnie komponują się z klimatem mieszkania.
Wykorzystane elementy:
Instalacje autorskie:
- „instalacja wujka Mirka” – lampa sufitowa inspirowana twórczością Jean Miro;
- „3nóg” – stolik z oświetleniem; wykonany z trójnogu wojskowego;
- „lampa zmienną jest” – wisząca instalacja świetlna o zmiennych kształtach; wykonana z rzeźby Tangle Sculpture autorstwa Richarda Zawitz’a;
- „expositure” – ekspozytor pod album Gaetano Pesce – z trójnogu będącego częścią przyrządu do
pomiarów geodezyjnych;
- „upside-down” – instalacja świetlna z fotela bujanego (podwieszonego pod sufitem).
Rzeźby/obraz/grafika:
- rzeźba C. Jere lata 70’;
- rzeźba Bubbled – limited edition Milano Fair 2008;
- graficzne instalacje – logo vintage na drzwiach wejściowych do vintage showroom, grafiki i rysunki w apartamencie pokazowym – Ania Brzezińska;
- obraz Nippon and others, obraz Tomka Partyki z kolekcji galerii LeGuern;
- obraz Jarosława Flicińskiego z kolekcji galerii LeGuern;
- tryptyk plakatów Sexus Plexus Nexus zaprojektowanych przez Kasię Rogowiec do trylogii Henry Millera pt. „The Rosy Crucifixion: Sexus, Plexus, Nexus”;
Meble projektu m.in.: Marcel Breuer, Jean Prouve, Charles & Ray Eames, Vico Magistretti oraz mniej popularnych, czy anonimowych autorów z lat 50’, 60’, 70’ i 80’.
Inwestor o apartamentach
„Klimat drugiego apartamentu pokazowego zupełnie odbiega od tego, co prezentowaliśmy w pierwszym showroom’ie, który był klasyczny, ale nowoczesny. Nowo zaprojektowany lokal jest prawdopodobnie pierwszym w Polsce apartamentem pokazowym w stylu vintage. Pełno w nim designerskich dodatków oraz ikon wzornictwa przemysłowego XX wieku. Jest to z pewnością propozycja dla ludzi nietuzinkowych, ceniących sobie indywidualność. Naszym celem było zaprezentowanie tych cech wnętrza, które w przypadku pierwszego apartamentu były przytłoczone przez oszałamiający widok wrocławskiej starówki. Vintage showroom, może stać się natchnieniem dla naszych przyszłych klientów. Pokazujemy w nim, że nie tylko widok z okna, ale każdy element, począwszy od drzwi wejściowych, może świadczyć o wyjątkowości lokalu” – powiedziała Patrycja Kwiatkowska, dyrektor zarządzający Griffin Real Estate, spółki która zrealizowała inwestycję.
Projektant o aranżacji
„Przestrzeń z jednej strony ma być inspirująca dla wszystkich, którzy będą odwiedzać Rynek 50, a z drugiej stanowić alternatywę dla współczesnego showroomu, który smallna przygotowała dla Rynku 50 w zeszłym roku. To kolejna próba pokazania, jak w unikatowy sposób można wykończyć mieszkanie w ekskluzywnej lokalizacji. Projekt ma za zadanie zaskakiwać świeżością pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni, która – paradoksalnie – została osiągnięta w drodze kolażu przedmiotów starych (mających nawet ponad pół wieku), elementów sztuki i autorskich instalacji. Wykorzystane w vintage showroom meble to kultowe, niszowe i bardzo rzadkie na polskim rynku okazy kolekcjonerskie, które są poszukiwane i cenione przez miłośników wzornictwa przemysłowego na całym świecie. Ostateczna kreacja i wygląd przestrzeni są wynikiem mojej współpracy z młodymi polskimi artystami, m.in. Anią Brzezińską, która wykonała szereg grafik w całej kamienicy” – powiedział Piotr Płoski, założyciel galerii „smallna”.
Gdzie?
Rynek 50 to wyjątkowa inwestycja zlokalizowana na starym mieście we Wrocławiu. W zabytkowej kamienicy z początków XX wieku znajduje się 11 luksusowych apartamentów wykończonych pod klucz, do których wchodzi się przez reprezentacyjne lobby odrestaurowane z zachowaniem historycznych elementów budynku.
Prestiżowa kamienica zlokalizowana przy Rynku 50 we Wrocławiu została wybudowana w pierwszej dekadzie XX wieku według projektu pracowni architektonicznej „Schesinger & Benedict”. Północna strona Rynku, gdzie zlokalizowana jest inwestycja, nazywana była dawniej Stroną Targu Łakoci (Naschmarkt-Seite).
Apartamenty
Apartamenty zostały zaprojektowane tak, aby przyszłym mieszkańcom zapewnić najbardziej komfortowe warunki życia. Lokale o wysokości od 3,5 do 4,8 metra są bardzo przestrzenne, doskonale doświetlone i wyciszone. Każdy z apartamentów został wyposażony w klimatyzację i komin wentylacyjny do kominka. Zgodnie z powszechnie stosowanymi standardami, apartamenty posiadają oddzieloną funkcjonalnie część dzienną oraz nocną. Część dzienną stanowi duży salon połączony z otwartą kuchnią, a także dodatkowe pomieszczenia, takie jak toaleta dla gości, garderoba, spiżarnia oraz pralnia. Druga część to przede wszystkim sypialnie – każda z indywidualną łazienką. Klienci mają również możliwość adaptacji pokoi sypialnych na bibliotekę lub domowe biuro.
Źródło: Griffin Real Estate